hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ankara PKK'yı işaret etti, Bağdat Türkiye'yi suçladı

  Irak'ın Duhok kentinde 9 kişinin öldüğü saldırı sonrası Ankara ile Bağdat arasında gerilim yükseldi. Bağdat yönetimi, saldırı sonrası Ankara'yı suçladı. Ankara, saldırı için terör örgütü PKK'yı işaret etti. Irak sokaklarında bir anda Türkiye'yi hedef alan gösterilerin başlaması soru işaretlerine neden oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Irak'ın Duhok kentindeki saldırı soru işaretlerinin sebebi. Terör örgütü PKK'nın etki alanında bölgedeki saldırı sonrası 9 kişi öldü, 23 kişi yaralandı. Türkiye saldırı nedeniyle terör örgütü PKK'yı işaret etti. Bağdat yönetimi Türkiye'yi hedef aldı. Irak'ta bir anda Türk hedeflerine yönelik eylemlerin yapılması tepkiye neden oldu.

  Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği saldırıdan sonra "PKK terör örgütü tarafından şehit edilen Iraklı kardeşlerimizin yanındayız" açıklaması yaptı. Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, saldırıyı Türk topçu birliklerinin gerçekleştirdiğini öne sürerek bunun Irak'ın egemenliğini açıkça ihlal ettiğini söyledi. Irak Dışişleri saldırıdan sonra Ankara'daki maslahatgüzarını geri çağırdı. Bağdat, konuyu Birleşmiş Milletlere taşıyacağını da duyurdu. Bölgesel Kürt yönetiminden gelen açıklamada ise "Türk askerleri ve PKK'lı teröristler arasındaki çatışmalar bölge halkı için hayati tehlike" denildi.

  Saldırı ve tansiyonu yükselten açıklamalardan sonra başkent Bağdat ve özellikle Şiilerin yoğun yaşadığı Kerbela kentinde eylemler vardı. Eylemlerde Türk bayrağı da hedef alındı. Göstericiler Türkiye karşıtı pankartlar açtı, Irak hükumetine misilleme çağrısı yaptı. Gece boyunca Türkiye'nin Irak'taki Başika Üssü de saldırıyla hedef alındı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Saldırı ve eylemlerin Türkiye, Rusya ve İran arasındaki Tahran zirvesinin hemen arkasından meydana gelmesi dikkat çekti. Ankara, zirvede Suriye'nin kuzeyindeki terör bölgesine yönelik yeniden operasyon yapacağını muhataplarına duyurmuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow