Eski İran Bakan Yardımcısı idam edildi

Eski İran Bakan Yardımcısı idam edildi

İngiltere'ye ajanlık yapmakla suçlanarak hakkında idam cezası verilen İran'ın eski Savunma Bakanı Yardımcısı Ali Rıza Ekberi'nin infazı gerçekleştirildi. İngiltere-İran çift vatandaşı olan ismin idam edilmesine İngiltere Başbakanı sert tepki gösterdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İran'da İngiltere adına casusluk yapmak suçlamasıyla idama mahkum edilen eski Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Ekberi'nin cezası infaz edildi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, infazın ardından açıklama yaptı. Yapılanı "Barbar bir rejim tarafından gerçekleştirilen duygusuz ve korkakça bir eylem" olarak niteledi. İran hükümetinin insan haklarına saygısızlığına vurgu yaptı.

İran yargısının resmi haber kuruluşu infazın nerede ve ne zaman gerçekleştirildiği yazmadı.

2019'dan beri tutuklu olan Ekberi hücre hapsine alınmış, ailesini son kez görmesi için hapishaneye çağrılmıştı. Ekberi, İran İstihbarat Bakanlığı tarafından gizli bilgileri ele geçirerek İngiltere'ye vermekle suçlanmıştı. İngiltere-İran çift vatandaşlığı olan Ekberi'nin ajanlık yaptığının, kasten verilen yanlış bilgilerin ortaya çıkmasıyla öğrenildiği ileri sürülmüştü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eski Bakan Yardımcısı, İran'da iki dönem Cumhurbaşkanlığı yapan Muhammed Hatemi döneminde Savunma Bakanı Ali Shamkhani'nin yardımcısı görevindeydi.