İranlı Albay’a Tahran’da suikast

İranlı Albay’a Tahran’da suikast

İran Devrim Muhafızları'nda görevli Albay Hasan Seyid Hüdayi, Tahran'da evinin önünde silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Suikastı üstlenen olmazken gözler bir kez daha İsrail’e çevrildi. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Hüdayi'nin intikamını alacaklarını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İran bir kez daha üst düzey bir suikastla sarsıldı. İran Devrim Muhafızları'nda Görevli Albay Hasan Seyid Hüdayi, başkent Tahran’daki evinin önünde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Evinin önünde, arabasında motosikletli iki saldırgan tarafından beş kurşunla öldürülen Hüdayi toprağa verilirken, saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Albay Hüdayi, yurt dışında operasyonlar yürüten İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü’nde görevliydi. ABD, Kudüs Gücü'nü terör örgütlerini desteklemekle suçluyor ve Orta Doğu’daki saldırılardan sorumlu tutuyor. Kudüs Gücü'nün Komutanı Kasım Süleymani’de Ocak 2020'de bir ABD hava saldırısında öldürülmüştü.

Aynı yıl Nükleer Bilimci Muhsin Fahrizade’de Tahran’da vurularak öldürülmüştü. Fahrizade, İran’ın nükleer programında çok önemli bir rol oynamıştı. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Hüdayi'nin intikamını alacaklarını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Reisi, "Şehidimizin intikamı kaçınılmazdır. Şüphesiz, soruşturma bu suçta, küresel kibrin parmağı olduğunu ortaya koyacaktır." dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Katibzade’de ABD ve müttefiklerine atıfta bulunarak Albay Hüdayi'nin İran'ın "baş düşmanları" olan "terörist ajanlar" tarafından öldürüldüğünü söyledi.