hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsrail ‘7 Ekim'i biliyordu’ iddiası!

  ABD merkezli gazete New York Times, İsrail'in Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırı planını bir yıldır bildiğini iddia etti. Gazetenin haberine göre, İsrail ordusu saldırıdan, ‘Ehita Duvarı’ adı verilen bir raporda haberdar edilmişti. New York Times gazetecileri, iddiaları CNN’e anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN International'a konuşan New York Times Gazetecisi Ronen Bergman, Hamas'ın detaylı planının İsrail otoritelerinin elinde olduğu iddiasına yer verdi. Buna göre, 2022'de İsrail ordusuna verilen 40 sayfalık bir belge her şeyi anlatıyordu.

  Olayın gerçekleşmesine birkaç ay kala, bir kadın üst düzey analist orduyu uyarsa da, ordu sözleri kulak arkası etti. Böylece Hamas’ın saldırısı gerçekleşti.

  Gazete haberine göre, 'Belgede İHA'lardan otomatik tüfeklere, motorlardan yamaç paraşütlerine Hamas’ın kullandığı her türlü silah yazıyordu.

  Bergman, “2022 civarı İsrailli yetkililer, Hamas'ın planını elde etme şansı buldular. İsrailli yetkililer bunu ‘Ehita Duvarı’ olarak kodlamışlardı. Fazlasıyla detaylı olan bu raporda, nasıl başlayacakları ve nasıl tam olarak gerçekleşeceğine dair çok fazla detay vardı. Bu İsrail için bir istihbarat başarısı olabilirdi. Ama İsrailli analistler, kimi kıdemli ishalli yetkililer, bunu güçlerin kuvvetlenmesi, Hamas’ın istediği gibi ama Hamas’ın olmadığı şekilde gelişmesi için kullandı. Bu planı yaparken, Hamas'ın kapasitesini ve yapmaktan uzak olduğunu biliyorlardı. Bu nedenle Hamas’ın bu planı uygulayamayacağını sandılar. Gazze'deki 60 saldırı noktasından 2'sini en fazla kırabileceklerini sanıyorlardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Buradaki bilgiye göre, bu detaylı saldırı Kuran'dan bir ayetle başlıyor. Bir kapıdan sürpriz bir girişten söz ediyor. Bunu hamasın neden seçtiği bir sebep değil. İnsanlar, hamasın bu sızmasını aynı ayetle açıklıyorlar.

  4 farklı mektupta geçen yıl yazılmıştı. Bu direnişin üyeleri İran, Hamas, Hizbullah da İsrail’in zayıflığını gördüler ve bunu kullanabilirler. Bu birçok kişiye gönderildi” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow