hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsrail Başbakanı Netanyahu'dan Hizbullah'a tehdit!

  İsrail, Gazze'de saldırılarını aralıksız sürdürüyor. Savaşı başından bu yana hareketli olan bir diğer sıcak nokta kuzeydeki İsrail-Lübnan sınırı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hizbullah'ın İsrail'e savaş başlatması halinde, ordunun Güney Lübnan'ı Gazze'ye çevireceğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail'in kuzeyinden Lübnan sınırından İsrail ordusuna saldırı düzenleyen Hizbullah'a İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan içinde itiraf barındıran bir uyarı geldi.

  Netanyahu, Hizbullah savaş başlatırsa, ordunun Lübnan’ın güneyini Gazze’ye çevireceğini söyledi ve “Düşmanlarımıza bu ruha dikkat etmelerini öneriyorum, çünkü Hizbullah topyekün bir savaş başlatmayı seçerse, o zaman Beyrut ve Güney Lübnan'ı tek başına buradan çok da uzak olmayan Gazze ve Han Yunus'a çevirecektir. Zaferi getirmeye kararlıyız ve bunu sizlerin yardımıyla başaracağız” ifadelerini kullandı.

  İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, "Hizbullah'ı İsrail sınırına 30 km uzaklıktaki Litani Nehri'nin ötesine taşıyacak uluslararası bir siyasi düzenleme yoluyla bölge halkının güvenliğini yeniden tesis edeceğiz" dedi.

  Askeri harekât seçeneğini göz ardı etmeyen Gallant, "Uluslararası siyasi düzenleme başarısız olursa, İsrail, Hizbullah'ı sınırdan uzaklaştırmak için askeri anlamda harekete geçecek" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Netanyahu ve Gallant'ın yanı sıra Hükümet Sözcüsü Eylon Levy’de aynı doğrultuda konuştu ve “İsrail devleti, kuzey sınırımızda olup biten her şeyden Lübnan'ı sorumlu tutacak. Hizbullah, İran'daki kukla efendilerinin rehberliği ve teşvikiyle hareket ediyor. Biz onları engellemeye devam edeceğiz ve eğer Hizbullah, İsrail'i geniş çaplı bir savaşa sürüklemeyi seçerse, ki biz bundan kaçınmak için her şeyi yapıyoruz, Lübnan kendisini yıllar öncesinde kalmış halde bulacaktır” sözlerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow