hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsrail Büyükelçisi Lillian CNN TÜRK'e konuştu

  Çifte depremin ardından Türkiye'ye gelen ekiplerden biri de İsrail ekibiydi. İsrailliler çok sayıda insanın kurtarılmasına katkıda bulundu. İsrail Büyükelçisi Irith Lillian, CNN TÜRK'e Türkiye'deki kurtarma çalışmalarını anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeri geldi yardım ettiler, yeri geldi dua ettiler, Yahudi toplumunun tatil günü olan şabatta da çalıştılar. İsrailli ekip, Türkiye'de birçok yara sardı.

  Çalışmalarıyla ilgili CNN TÜRK’e açıklamalarda bulunan İsrail Büyükelçisi Irith Lillian, “Çalışmalarımız depremin hemen arkasından başladı, depremin ardından arama kurtarma ekibimiz birkaç saat içerisinde alana geldi ve 24 saat geçmeden çalışmaya başlamış ve hayatta kalanları arıyordu. Sahra hastanemiz yaklaşık bir hafta önce açıldı ve açıldıktan sonra mümkün olduğunca Türkiye'ye bu korkunç durum karşısında yardımcı olmaya çalıştı. Ekibimiz, 19 kişiyi enkaz altından kurtardı ve kimileri çok uzun zaman enkazın altında kalmıştı. Çok fazla çocuk vardı. Bir de engelli vardı. Şimdi artık bir hafta olduğu için arama kurtarma ekibimizin bir kısmı geri İsrail'e dönüyor. Çünkü maalesef artık hayatta kalan kişileri bulma olasılığımız düştü. Ama sahra hastanemiz birkaç gün daha açık kalacak ve yerel yönetimlerle birlikte gelecek adımlarımızı planlayacağız” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail Büyükelçisi Lillian CNN TÜRKe konuştu

  Ekip, Türkiye'ye 400'den fazla İsraillinin görev aldığı "zeytin dalları" olarak geldi. İsrailli sivil toplum kuruluşlarından yüzlerce gönüllü, 15'ten fazla yardım taşıyan uçak da getirdi. İsrail'den Türkiye'ye toplam insani yardım ise 70 bin tona ulaştı. Bir de Kahramanmaraş'ta sahra hastanesi kuran İsrailli ekip, Türkiye'de tedaviler sürdüğü sürece kalacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow