İsrail Dışişleri Bakanı'ndan Atina'da Türkiye mesajı

İsrail Dışişleri Bakanı'ndan Atina'da Türkiye mesajı

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Atina'ya giderek temaslarda bulundu. Yunan ve Rum mevkidaşları Nikos Dendias ve Yiannis Kasulidis bir araya gelen Lapid, Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Yunan ve Rum mevkidaşları Nikos Dendias ve Yiannis Kasulidis ile birlikte 7 yıl içinde 8. kez gerçekleştirilen 3’lü toplantı için Atina’ya gitti. Lapid, “Türkiye ile ilişkilerin düzelmesi, bölgede istikrarın güçlenmesi için memnuniyetle karşılanan iyi bir fırsattır.” dedi.

Yair Lapid, Türkiye ile ilişkilerin düzelmesinin hiçbir şekilde İsrail’in Yunanistan ile yakın ilişkileri aleyhinde olmayacağını belirtti ve “Her şey için sizi bilgilendireceğiz. Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Rum kesimi arasındaki ittifak bozulmaz.” diyerek, Atina ile Rum yönetimindeki endişeleri yatıştırmaya çalıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın ise Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve ABD’nin Türkiye’yi devre dışı bırakan Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattı projesini desteklememe kararının gölgesinde gerçekleşen 3’lü toplantıdan sonra Türkiye’ye hemen hiç değinmemesi dikkat çekti.

Dendias, Kıbrıs konusuna değinirken “Kıbrıs sorunu, yaklaşık 50 yıl önce yabancı bir saldırının sonucudur. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı, Avrupa’ya bu kapanmamış yarayı hatırlatıyor.” diye konuştu.

Ta Nea gazetesine göre, son dönemde Türkiye’nin bölgedeki ülkelerle ilişkilerini düzeltmesi, Ukrayna krizinde oynadığı rol ve East Med projesinin askıya alınmasıyla Yunanistan ve Rum yönetiminin bölge ülkeleri ile Türkiye’ye karşı ittifaklar oluşturma çabaları zayıflamaya başladı.