None

İsrail güçleri müdahale etti, Filistinli gazetecinin tabutu yere düştü

A A

13.05.2022 - 19:32

Batı Şeria'da başından vurularak öldürülen Filistinli gazetecinin cenaze töreninde, İsrail askerleri Şirin Ebu Akile'nin tabutunu taşıyan kalabalığa saldırdı. Gazetecinin tabutu yere düştü. Müdahale büyük tepki çekti. Batı Şeria'daki sokak çatışmalarında bir İsrail askeri öldü.

İsrail güçleri, başından vurularak öldürülen Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile'nin tabutunu taşıyanlara saldırdı. Silahlı İsrail askerleri barbarca kalabalığa saldırdı. Kalabalık Akile'nin tabutunun düşmemesi için insan üstü bir çaba gösterdi. Ancak İsrail askerlerinin saldırı karşısında yaşanan kaosta tabut yere düştü. İsrail askerleri tabutu tutanları arasında Filistin bayrağı taşıyanlara da saldırdı. Görüntüler cenazeye saygı gösterilmediği nedeniyle Filistinlileri çılgına çevirdi. İsrail askerleriyle Filistinliler arasında çatışmalar yaşandı.

Filistin'in Batı Şeria bölgesinin Cenin şehrinde Şirin Ebu Akile'nin cenazesi hastaneden çıkarılıp, törenin yapılacağı kiliseye götürülecekti. Çatışmaları ardından Akile'nin tabuta kiliseye ulaştırıldı. Ancak Filistinlilerin İsrail askerlerine tepkisi dinmedi. Cenin'de sokak çatışmaları yaşandı. Çatışmalarda silahlı Filistinlilerin ateş açtığı görüntüler de vardı. O çatışmalarda İsrail tarafı, yaralanan bir askerin hayatını kaybettiğini duyurdu. İsrail daha sonra, tabutun taşındığı St. Joseph Hastanesi önünden İsrail güçlerine taş atıldığını, askerlerin de o yüzden müdahale ettiği açıklamasında bulundu.