İsrail savaş alanına döndü!

İsrail savaş alanına döndü!

{ title }

SONRAKİ VİDEO

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, tartışmalı yargı paketine karşı çıkan Savunma Bakanı'nı görevden aldı, tansiyon tekrar yükseldi. Göstericiler polis bariyerlerini aşıp Netanyahu'nun Kudüs'teki evine yürüdü. İsrail'in New York Başkonsolosu istifa etti. Netanyahu'nun, olaylar sonrası geri adım atması bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yargı sisteminde yapılması planlanan değişikliklere karşı bir tonda konuşan Savunma Bakanı Yoav Galant’ı Pazar akşamı görevden aldı. Galant, Netanyahu’nun sıkı bir müttefiki olarak bilinen bir isimdi. Yargı sisteminin gücünü kısmayı öngören yasa tasarısı yüzünden aylardır protestolar düzenleniyordu. Galant’ın görevden alınmasının ardından, on binlerce kişi sokaklara döküldü.
 
 Kudüs’te polis ve asker, Netanyahu'nun evinin yakınında eylem yapan protestoculara tazyikli su ile müdahale etti. Protestocular başkent Tel Aviv'deki otoyolu trafiğe kapattı. Haaretz gazetesi, Ayalon Otoyolu'nun saatlerce kapalı kaldığını ve polisin protestocuları çıkarmak için kalabalık kontrol önlemleri uyguladığını bildirdi. Otoyol sabaha karşı trafiğe açılabildi. Protestocular Netanyahu’yu bir diktatör gibi davranmakla ve İsrail’in güvenliğine zarar vermekle suçluyor.

İsrail savaş alanına döndü

Yeni yasa tasarısı, mahkemelerin görevini yerini getirmediğine hükmettiği siyasetçilerin makamından alınmasını zorlaştırıyor. Hakkında yolsuzluk suçlamaları olan Netanyahu’nun bu kanun tasarısını kendi çıkarı için hazırladığı öne sürülüyor. Muhalefetin başında bulunan Yair Lapid, Galant’ın görevden alınmasını 'hükümetin alçaldığı bir başka adım' olarak tanımlayarak bu kararın ülkenin güvenliğine zarar vereceğini savundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumartesi akşamı kısa bir süreliğine televizyonda konuşan Galant, İsrail ordusu mensuplarının yeni yasa tasarısından ötürü kızgın ve hayalkırıklığına uğramış olduğunu dile getirmiş; tasarının ulusal güvenliğe tehlike teşkil ettiğini belirtmişti. Yasa tasarısı aynı zamanda hükümetin hakimleri atayan komiteyi tamamen kontrol etmesine olanak tanıyor. Yüksek Mahkeme’nin kararlarının parlamento tarafından aşılmasına neden olabilecek yasa tasarısının yargının gücünü zayıflatacağı ifade ediliyor. 2022 biterken seçimleri kazanıp altıncı kez başbakanlık koltuğuna oturan Binyani Netanyahu ise, tasarının mahkemelerin görev alanlarını aşmasını engellemek için yapıldığını belirtiyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber