İsrail siyasetinde değişim... Cumhurbaşkanı Yitzhak Herzog seçildi

İsrail siyasetinde değişim... Cumhurbaşkanı Yitzhak Herzog seçildi

{ title }

SONRAKİ VİDEO

İsrail siyaseti büyük bir değişimden geçiyor. 2 yılda 4 seçim düzenleyip hükümet kuramayan Tel Aviv, sonunda koalisyon hükümeti üzerinde anlaştı. Başbakan Netanyahu siyaset dışı kalırken, ülkede yeni Cumhurbaşkanı da Filistinlilerle barış görüşmelerinin başlatılmasını savunan Yitzhak Herzog oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İsrail'de 2 yıl içinde yapılan 4 seçim ile düğümlenen siyaset düğümü sonunda çözüldü. Binyamin Netanyahu'nun Başbakanlık koltuğunu kaybetmesinin ardından, Cumhurbaşkanlığında da değişim yaşandı.

İsrail Meclisi, Yahudi Ajansı Başkanı ve eski İşçi Partisi lideri Isaac Herzog'u ülkenin 11. Cumhurbaşkanı olarak seçti.

Tel aviv'de 1960 yılında dünyaya gelen Yıtzhak Herzog, 1983-1993 yıllarında görev yapan ülkenin 6'ncı Cumhurbaşkanı Chaim Herzog'un oğlu.

Isaac Herzog, 2013-2017 yıllarında İşçi Partisi'nin liderliğini yürütmüştü.

Herzog, Filistinlilerle barış görüşmelerinin başlatılmasını savunan bir isim.

İsrailli siyasetçi, 2000'li yılların ortalarında bakanlık yaptığı dönemde de Türkiye ile yakın ve sıcak bir diyalog içindeydi.

Mevcut Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'in 9 Temmuz'da görevinin dolmasının ardından Herzog koltuğa oturacak. İsrail'de 7 yıllığına seçilen Cumhurbaşkanı, geniş yetkilerle donatılmış olan Başbakanın aksine sınırlı yetkilere sahip.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uzmanlar, İsrail'de hem Netanyahu'nun 12 yıl sonra Başbakanlık koltuğundan olması hem de Cumhurbaşkanlığında gidilen değişikliği, ABD'de Biden hükümeti ve demokratlarla da ilişkilendiriyor.

Öyle ki koalisyonu kuran Yair Lapid ve Cumhurbaşkanı seçilen Herzog Amerikalı demokratlara yakın isimler.

Herzog, daha önce Netanyahu'yu "İsrail hükümetinin tamamen Cumhuriyetçi Parti'nin muhafazakar, evanjelik hizbiyle özdeşleşmesi tehlikelidir" sözleriyle hedef almıştı.

Demokratların hem Cumhurbaşkanı Herzog hem de potansiyel yeni Başbakan Lapid'i güçlü bir şekilde desteklediği biliniyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber