İsrail'de tartışmalı yargı reformu

İsrail'de tartışmalı yargı reformu

{ title }

SONRAKİ VİDEO

İsrail hükümetinin tartışmalı yargı reformu birçok kesim tarafından eleştirilirken hükümet, meclisteki oturumu erteledi. Reform karşıtları zafer elde etti mi? Hükümetin planları neler? Tel Aviv Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hay Eytan Cohen Yanarocak CNN TÜRK'ten Elif Zeynep Özipekçi'ye değerlendirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu yoğun tepkiler üzerine yargı reformunu erteledi. Ancak uzmanlara göre bu bir geri çekilme değil. Çünkü reform yeniden gündeme gelecek.

Tel Aviv Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hay Eytan Cohen Yanarocak, “Netanyahu şu anda aşırı sağ koalisyon ortaklarına yaslanmış durumda ve dolayısıyla bu ortakları bir şekilde tatmin edebilmek. Hükümetinin bekasını koruyabilmek için ben yine toplumun diğer kesimlerini kucaklayacak, tatmin edecek seçimler sunacağını düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

İsrailde tartışmalı yargı reformu

Netanyahu'ya karşı çıkanlardan Savunma Bakanı Yuav Galant ise görevden alındı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yanarocak'a göre, “İsrail yargısının bağımsız olmaması askerleri de etkileyecek. Bazı askerler savaş suçundan yurt dışında yargılanabilir. Yani bir nevi İsrailli askerlerin gözünden baktığınız zaman İsrail yargısının güvenilirliği uluslararası toplum nezdinde zedelenirse o zaman birçok İsrailli asker ‘biz yurtdışında yargılanır mıyız?’ korkusu içerisindeler. Savunma Bakanı Yuav Galant bu gibi endişelerden ötürü şu anda bu yargı reformu paketinin yasamasının dondurulmasını istedi. Ancak biz ne gördük. Netanyahu galantı görevden aldı.” dedi.

İsrail başbakanının oğlu Yair Netanyahu, protestocuların ABD tarafından fonlandığını iddia etti.

Hay Eytan Cohen Yanarocak, “Sarsılmaz bir ittifak içerisinde böyle çatlak seslere yer vermemek lazım. Ciddiye dahi almamak lazım. Bu gerçekten acınası.” sözlerini kullandı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber