hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsrailli bakan Harem-i Şerif’te… Kışkırtan açıklamalar

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Mescid-i Aksa'ya giderek basın açıklaması yaptı. Yanında güvenlik güçleriyle bölgeye giren bakana, Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı'ndan cevap geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Filistin’le artan gerilimden sonra İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Harem-i Şerif’e gitti.

  Bakanın ziyaretindeki kışkırtıcı açıklamalardan sonra İsrail'e tepki yağdı. “İsrailliler için en önemli yer olan yere gelmekten mutluluk duyuyorum. Polis ve diğer güçlerin burada harika bir iş çıkardığını söylemeliyim. Kudüs’ün kime ait olduğunu kanıtlıyorlar. Hamas'ın tehditleri beyhude. Hem Kudüs'ün hem de İsrail'in topraklarının tamamında güçte olan biziz.”

  İsrailli bakan Harem-i Şerif’te… Kışkırtan açıklamalar

  İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise Harem-i Şerif’in eteklerinde özel bir kabine toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıda Filistin’e karşı açıklamalarda bulundu. “Filistin Başkanı, geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler’de Yahudi halkının Tapınak Tepesi'ne bir bağının olmadığını ve Doğu Kudüs'ün Filistin yetkisi altında olduğunu söyledi. Bilgisi olsun, bugün Kudüs Günü'nün bir parçası olarak Tapınak Tepesi'nin eteklerinde özel bir kabine toplantısı gerçekleştiriyoruz.”

  Ürdün ve Filistin'in kınama açıklamalarının ardından Türkiye'den tepki de gecikmedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "İsrail makamlarını Harem-i Şerif’in hukuki statüsüne saygılı olmaya davet ediyoruz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrailli bakan Harem-i Şerif’te… Kışkırtan açıklamalar

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, "Mescid-i Aksa'nın dini ve hukuki statüsünün değiştirilmesine yönelik tüm girişimlerin karşısında olmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada baskın kınandı. "İsrail hükümet üyelerinin Harem-i Şerif’in tarihi statüsüne bu şekilde meydan okuması, kışkırtıcı ve faşizan eylemlerde bulunması hiçbir şekilde kabul edilemez" denildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow