hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsveç NATO üyeliği için ne yapacak?

  Türkiye’nin kuran yakma ve terör örgütünün eylemlerine izin verilmesine tepki göstermesinin ardından İsveç NATO üyelik süreciyle ilgili ne yapacak? İsveç basınına göre Türkiye’nin onayını bekleyen İsveç hükümetinin Türkiye planı ortaya çıktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsveç basını, Stockholm yönetiminin Türkiye ile ilgili planı olduğunu iddia etti. İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, diğer parti liderleri ile bir görüşme gerçekleştirdi. İsveç Gazetesi Expressen Parti liderlerine verilen bilgiye ulaştığını yazdı.

  Gazete Kristersson'un planını 'NATO meselesini yumuşatmak istiyor' şeklinde özetledi ve planın iki ayağı olacağını yazdı. Buna göre, İsveç ilk olarak ülkede gerçekleşen skandal eylemlerin devlet politikası olmadığını vurgulamaya devam edecek. İkinci aşamada ise tansiyonu düşürüp diyalog ortamına geri dönülmek için gereken adımlar atılacak.

  Diğer yandan İsveç başbakanı parti liderleriyle yaptığı görüşmenin ardından bası toplantısı düzenledi. Ulf Kristersson, tepki çeken eylemleri yapanları "kullanışlı aptallar" olarak niteledi ve “Bu tür eylemleri gerçekleştiren gruplar ve kişiler, bu güvenlik durumunda, isveç'i hasta eden güçler için kullanışlı aptallar haline geliyorlar.” dedi.

  Kristersson, bireysel ulusal eylemlerin, uluslararası çapta etkilerine de değindi ve “Stockholm'de son birkaç haftada yaşanan olaylar, güvenliğimizin korunmasının ne kadar karmaşık olduğunu ve bireysel ulusal olayların dünyadaki daha büyük uluslararası olaylarla ne kadar yakından bağlantılı olduğunu açıkça ortaya koydu.” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow