hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsveç'te çete sorunu için orduya çağrı

  Çete şiddeti ile baş etmek için düğmeye basan İsveç Başbakanı Kristersson, "Çetelerin nedeni sorumsuz göç politikasıdır" dedi. Genelkurmay başkanını yardıma çağırdı. Ordu, başbakanın çağrısını kabul ederek polisle birlikte çalışacağını kaydetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsveç'te çeteler, yılda onlarca kişinin ölümüne yol açıyor. Her 1 milyon kişide 4 kişi çete şiddeti yüzünden ölüyor, Avrupa'nın diğer ülkelerindeyse bu sayı bir kişi. Son bir ay içinde ise 12 kişi çeteler nedeniyle ölünce, İsveç hükümeti harekete geçti. Başbakan Ulf Kristersson ordudan yardım istedi.

  Genelkurmay Başkanı Michael Byden da basına, polisin çetelere karşı mücadelesine yardım etmeye hazır olduklarını söyledi. Henüz ordunun çetelerle mücadelede nasıl dahil olacağı açıklanmadı.

  İsveç medyası, artan çete şiddetinden Foxtrot çetesini sorumlu tutsa da Başbakan Kristersson artan göçü suçladı. "Hiçbir Avrupa ülkesinde böyle bir sorun yok" dedi.

  İsveç, mülteci statüsünü en çok kabul eden ülke olsa da AB'de en çok göçmen ağırlayan ülke değil. Almanya, Fransa ve İtalya İsveç'e göre çok daha fazla mülteci ağırlıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow