hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsveç’te PKK provokasyonu

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İsveç’in başkenti Stockholm’de PKK iltisaklı kişilerin Türkiye’yi ve cumhurbaşkanı hedef alan gösterisine tepkiler ardı ardına geldi. Dışişleri Bakanlığı yaşananları kınarken, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’de İsveç makamlarını taahhütlerini yerine getirmeye davet etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsveç ve Danimarka’da Kuran-I Kerim’e saldırılar devam ederken, düzenlenen sözde gösterilerde ise Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hedef alınıyor. 

  Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsveç’in başkenti Stockholm’de PKK bağlantılı bir grubun düzenlediği etkinlikte, terör örgütü sembolleriyle propaganda yapıldığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı çirkin eylemlerde bulunulduğu belirtildi.

  Bakanlık, yaşananlara müsaade edilmesini kınadı. Yapılan açıklamada, “İsveç’in PKK ve uzantılarının eylemlerini engellemek bağlamında üstlendiği taahhütlerini hatırlatmak isteriz” denildi.

  İsveç’e bir tepkide AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi. Sözde gösteriyi provokasyon olarak tanımlayan Çelik, İsveç makamlarını taahhütlerini yerine getirmeye davet etti.

  AK Parti Sözcüsü Çelik, “Gerçek bir hukuk devletinde terör eylemlerine ve teröre destek veren faaliyetlere yer yoktur. Hukuk devleti olduğunu söyleyen bir devlet, teröre teslim olamaz” açıklamasında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsveç makamlarının Türkiye ve İslam düşmanı çevrelere karşı vurdumduymaz tavrının aşırılıkçı çevrelere cesaret verdiğini ifade eden Çelik, “İsveç’ten terörle mücadeleye yönelik çifte standarttan uzak, tüm nefret suçlarına karşı etkili ve tutarlı bir politika bekliyoruz” dedi.

  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç'ta İsveç’teki gösteriye tepki gösterdi. Kılıç, “Provokasyonu şiddetle ve nefretle kınıyoruz! İsveç makamlarının bu alçakça eyleme göz yuman tutumunu asla kabul etmiyoruz!” dedi.

  Kılıç, Danimarka’da Kuran-ı Kerim’e dönük saldırıları da gündemine aldı. Saldırıların saygısızlığın ve hoşgörüsüzlüğün tezahürü olduğunu ifade ederek “Bu saldırılar asla fikir ve düşünce özgürlüğü ile açıklanamaz” dedi.


   
   
   
   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow