hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsveç'ten NATO üyeliği açıklaması

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Türkiye'nin gerekli koşulları yerine getirmediği gerekçesiyle NATO üyeliğine onay vermediği İsveç’ten yeni açıklama var. İsveç Savunma Bakanı, ülkesinin NATO üyeliğinin temmuz ayındaki NATO Liderler Zirvesi’nde kabul edilebileceğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “NATO konusunda, 30 müttefikten 28'inin başvurumuzu rekor bir hızla, aslında dört ay içinde onayladığını da belirteyim. Ve bu süreçte aldığımız destek için de çok ama çok minnettarız. İki üye ülke hala onayı bekletiyor. Türkiye'nin ve Macaristan'ın vereceği karalara saygı duyuyoruz.” İsveç Savunma Bakanı Pal Johnson, Londra ziyaretinde ülkesinin NATO üyeliğiyle ilgili bu sözleri sarf etti.

  İsveçli bakan, temmuz ayında NATO Liderler Zirvesi’nde üyelik başvurularının onaylanabileceği düşünüyor.

  İsveçten NATO üyeliği açıklaması

  İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace da “Kısaca İsveç'in NATO’ya katılımı konusunda iyimserim, aslında Vilnius'a kadar, elbette Türkiye'de bir seçim olacak, bu elbette herhangi bir süreci biraz duraklatıyor. Bu, herhangi bir ülkenin dış politika sürecini de duraklatabilir. İsveç'in PKK gibi alanlarda terörle mücadelede ne kadar ilerlediğinin, Türkiye tarafından gerçek anlamda kabul edilmesi, bence bu aslında çok önemli. Ancak İsveç'in üyeliğine izin verilmesi ve desteklenmesi için Türkiye'ye baskı yapmaya devam edeceğiz. Bence yapılacak doğru şey bu, tüm NATO ve Putin’e bir mesaj göndermek için doğru şey” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow