hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  John Bolton'dan çarpıcı itiraf: "Başka ülkelerdeki darbe planlarına yardım ettim"

  Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, katıldığı bir televizyon programında ilginç bir itirafta bulundu ve 'başka ülkelerde düzenlenen darbelerin planlanmasına yardımcı olduğunu' söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN International'ın 6 Ocak Kongre baskınına ilişkin özel yayınına konuk olan Bolton, kendisini, "başka ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri" olarak tanımladı.

  Bolton, ancak 6 Ocak 2021'de Washington'da yaşanan kanlı Kongre baskınının bu tür çabaların bir parçası olmadığını savundu.

  Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim sonuçlarını kabul etmeyip 6 Ocak'ta darbe yapmaya kalkışıp kalkışmadığı konusunda CNN sunucusu Jake Tapper ile Bolton arasında tartışma yaşandı.

  "6 Ocak demokrasimize yönelik bir saldırı değildi. Bu Donald Trump'ın kendini kollayıp gözetmesiydi. Hayatta bir kez yaşanacak bir olaydı" diye yanıt verdi.

  Euronews Türkçe'deki habere göre Bolton, 6 Ocak olaylarının "dikkatlice planlanmış bir darbe" olarak nitelenmesine yönelik de, Trump'ın böyle çalışmadığını, bir fikirden başka bir fikre kolay atladığını söyledi.

  Tapper'ın "Darbe yapmak için son derece zeki olmaya gerek yok" diye karşılık vermesi üzerine Bolton, şu ifadeleri kullandı:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Burada değil de başka ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri olarak buna katılmıyorum. Bu çok çalışma gerektirir. Onun yaptığı bu değildi. Bir fikirden başka bir fikre atlıyordu. Sonuç itibarıyla o, bu isyancıların Kongreye girmesinin önünü açtı ama anayasayı ortadan kaldırmak için değil".

  Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı olarak görev yapan (2018-2019) Bolton, hangi hükümetlerin devrilmesine yardımcı olduğunu belirtmedi, ancak görevdeyken Venezuela'ya yönelik ABD askeri müdahalesini savunan biri olarak öne çıkmıştı.

  ABD'nin Irak işgalini destekleyen ve İran'la Kuzey Kore'nin bombalanmasını savunan Bolton, dış politikaya aşırı müdahaleci yaklaşımı nedeniyle yönetimle ters düştü ve 2019'da Başkan Donald Trump görevine son verdi.

  Amerika Birleşik Devletleri'nin yakın tarihine damga vuran 6 Ocak Kongre baskınında biri polis beş kişi yaşamını yitirdi, 140'tan fazla polis de yaralandı. Baskınla ilgili açılan davalar devam ediyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow