Son Dakika

Johnson'dan Sağlık Bakanı'na küfür

A A

17.06.2021 - 13:36 Son Güncelleme:

İngiltere, koronavirüs salgınının başında en ağır darbeyi alan ülkelerdendi. O dönem bu durumun ülkede siyasi krize neden olduğu ortaya çıktı. İngiltere başbakanı Johnson'ın eski baş danışmanı, Johnson'ın Sağlık Bakanı için geçen yıl küfürlü bir ifadeyle "umutsuz vaka" dediği iç yazışmayı kamuoyuyla paylaştı.

Koronavirüs salgınının başlangıcında ağır kayıplar veren İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın Sağlık Bakanı Matt Hancock için küfürlü bir ifadeyle “umutsuz vaka” dediği ortaya çıktı.

Johnson’ın eski baş danışmanı Dominic Cummings bir iç yazışmayı kamuoyuyla paylaştı. 27 Mart 2020’ye ait olan o yazışmada, koronavirüs salgını başladığında bakımevlerindeki ölümler, test sayısının yetersizliği ve koruyucu ekipman bulma konusunda sıkıntılar üzerine Başbakan Johnson’ın Sağlık Bakanı için küfürlü bir şekilde “umutsuz vaka” ifadesini kullandığı belirlendi. Cummings yazışmada ABD’nin iki haftada test sayısını günde 2 bin 200’den önce 27 bine, daha sonra ise 100 bine çıkardığını, İngiltere’nin de bunu yapması gerektiğini söylediklerini kaydediyor. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Cummings, “İlk planın eylül ayına kadar sürü bağışıklığı sağlamak olduğu ve bunun sonradan terk edildiğini kabul etmeyen başbakanlık parlamentoya neden yalan söylüyor?” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl istifaya zorlanan Cummings daha önce de Avam Kamarası’nda verdiği ifadede, hükümetin salgına yönelik yanlış yaklaşımı nedeniyle binlerce insanın öldüğünü iddia etmiş, Başbakan Johnson’ın görevi için uygun olmadığını savunmuştu.