hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kanada ve Çin arasında diplomatik kriz

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Çin ve Kanada arasında diplomatik kriz çıktı. Kanada'nın iddiasına göre Uygur Türklerine karşı uygulanan ayrımcılığı kınama önergesine destek veren Kanadalı meclis üyesine, Çinli bir diplomat baskı yaptı. O diplomat istenmeyen kişi ilan edildi. İddiaları reddeden Çin misilleme yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çin, Şangay’da Kanadalı başkonsolosu istenmeyen kişi ilan etti. Karar, Kanada’nın Çinli bir diplomatı, meclis üyesi Micheal Chong üzerinde baskı kurmayı denediği gerekçesiyle istenmeyen kişi ilan etmesinden bir gün sonra geldi.

  Kanada istihbaratı Çinli diplomatın Uygurlardaki Müslüman azınlığa karşı tutumun kınanması için verilen önergeye destek olan Michael Chong'u ve Çin’deki ailesini hedef aldığını iddia etti. Bunun üzerine Çinli diplomata ülkeden ayrılması için beş gün süre tanındı.

  Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin iddiaların asılsız olduğunu ve Kanada’nın karşılıklı ilişkileri bilerek sabote ettiğini öne sürdü ve “Söylenenleri şiddetle reddediyoruz. Çin hiçbir zaman başka ülkelerin içişlerine karışmaz. Çin'in Kanada’nın içişlerine olan sözde müdahalesi tamamen saçmalık. Çin-Kanada ilişkileri bilerek sabote ediliyor.” ifadelerini kullandı.

  Kanadalı diplomatın mütekabiliyet çerçevesinde sınır dışı edilmesinin "adil ve gerekli" olduğunu savunarak “Kanada'nın mantıksız eylemine karşı Çin, mütekabiliyet çerçevesinde Şangay’daki Kanada başkonsolosunu istenmeyen kişi ilan ederek ülkeyi 13 Mayıs’tan önce terk etmesini isteme kararı aldı.” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow