Katar Rafale'leri Türkiye'de konuşlanacak

Katar Rafale'leri Türkiye'de konuşlanacak

Katar Hava Kuvvetleri'ne ait içinde Rafale jetlerinin de bulunduğu muharip uçaklar, Türk jetleri ile birlikte uçacak. Türk pilotları, Rafale uçaklarının kabiliyetlerini sahada öğrenerek önemli bir deneyim kazanabilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunanistan bir süre önce hava filosuna Fransa'dan yeni nesil savaş uçağı Rafale jetlerini katarak kısa vadede Türkiye'ye karşı hava üstünlüğünü kurmak için adım atmıştı. Yunan Hava Kuvvetleri'nin envanterinde 6 Rafale F3R jeti bulunuyor. 18 jet için de Fransa'ya sipariş verdi. Yunanistan'a kötü haber Resmi Gazete'den geldi. Katar’ın hava kuvvetleri envanterinde aralarında Rafale jetlerinin de bulunduğu Fransız üretimi uçaklar ağırlıkta bulunuyor. Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan uluslararası anlaşma ile Katar'a ait Rafale uçaklarının Türkiye'ye konuşlandırılması sağlanacak.

Genelkurmay Başkanı Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in 2 Mart 2021'deki Doha ziyareti sırasında Katar askeri hava aracı personelinin Türkiye'de konuşlanmasına dair teknik düzenleme imzalanmıştı. Düzenleme, 1 Nisan 2022'de Meclis'ten geçmişti. Katar Hava Kuvvetleri'ne ait içinde Rafale jetlerinin de bulunduğu muharip uçaklar, Türk jetleri ile birlikte uçacak. Türk pilotları, Rafale uçaklarının kabiliyetlerini sahada öğrenerek önemli bir deneyim kazanabilecek. Düzenlemeye göre Katar Hava Kuvvetleri'ne ait en fazla 36 adet hava aracı, Türk Hava Kuvvetleri'nin üslerini kullanabilecek. Katar'ın yeni teslim aldığı Rafale savaş uçakları, nakliye uçaklarının yanı sıra helikopterler de Türkiye'de konuşlanacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Anlaşmaya göre, Katar askeri hava araçlarının tüm faaliyetleri Türk yetkili makamlarının ön onayına tabi olacak. Ulaştırma uçağı sortilerinde, kokpitte gözlemci olarak bir Türk ulaştırma pilotu da bulunacak. Katar'ın eğitim uçuşu maksadıyla muharip jet uçaklarını da konuşlandırması durumunda, bu uçakların icra edecekleri eğitim uçuşlarını bir Türk hava aracı da sol uçuşuyla gözetleyecek.