Kazakistan sandık başında

Kazakistan sandık başında

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Kazakistan, gelecek 7 yıl boyunca ülkeyi yönetecek cumhurbaşkanını seçmek için bugün sandık başına gitti. Seçimlerde, görev başındaki Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev dahil 6 aday yarışıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Orta Asya ülkesi Kazakistan'da halk, bir sonraki cumhurbaşkanlarını seçmek için sandık başında. 6 adayın yarıştığı erken seçimlerde ülke genelinde 10 binden fazla sandık kuruldu.

Oy verme işlemi sabah saatlerinde başladı. 11 milyon kayıtlı seçmen, 7 yıl boyunca ülkeyi yönetecek cumhurbaşkanını seçecek. Oylama, Kazakistan saatiyle 20.00'de bitecek. Seçimleri, mevcut Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in kazanması bekleniyor. 69 yaşındaki Cumhurbaşkanı Tokayev, parlamentodaki üç siyasi partiyle 30'un üzerinde sivil kuruluşun bir araya gelerek oluşturduğu “halk koalisyonu” adına yarışıyor.

Seçimlerde ilk kez oy pusulasına "hepsine karşı" seçeneği yer aldı. Bir diğer dikkati çeken detaysa adaylar arasında 2 kadın olması. Halk, haziran ayındaki referandum sonrasında ilk kez sandığa gitti.
Referandumda cumhurbaşkanlığının görev süresi 7 yıllık tek dönemle sınırlandırıldı. Bir kez seçilen ismin bir daha seçilmesi engellendi. Amaç, gelecekte yaşanabilecek tekelleşmenin önüne geçmekti.

Uluslararası kuruluşların heyetleri dahil olmak üzere 642 yabancı gözlemci, seçimleri Kazakistan'da takip ediyor. Seçimin nihai sonuçlarıysa 27 Kasım'a kadar açıklanacak.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber