hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kılıç'tan AKPM'ye tepki: PKK terör örgütü diyebiliyor musunuz?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde, "Türkiye'de siyasi muhalefet üyelerinin ağırlaşan durumu" başlıklı karar tasarısı onaylandı. HDP'li milletvekillerinin serbest bırakılması ve dokunulmazlıklarının geri verilmesi çağrısında bulunulan karara, Türk Heyeti Başkanı Akif çağatay Kılıç'tan sert tepki geldi. Kılıç, "PKK'ya terör örgütü diyemeyenler var, sizin ülkenizde DEAŞ'ı savunsalar ne yapardınız" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Türkiye'de siyasi muhalefet üyelerinin ağırlaşan durumu" başlıklı tasarı, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Genel Kurulu'nda 20'ye karşı 72 oyla kabul edildi. Türkiye'de demokrasi ve hukukun gerilediği yargısında bulunan kararda, başta HDP eski eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş olmak üzere hapisteki milletvekillerinin serbest bırakılması ve dokunulmazlıkların geri verilmesi yönünde çağrıda bulunuldu.

  Karara, AKPM Türk Heyeti Başkanı Akif Çağatay Kılıç sert tepki gösterdi. Hapisteki milletvekillerinin "Şiddeti savunduğunu" söyleyen Kılıç, bazı HDP'li milletvekilleri PKK'ya terör örgütü demekten kaçınıyor" dedi. 

  Dokunulmazlıkların TBMM'de alınan kararla kaldırıldığını belirten Kılıç, Avrupa Konseyi'nin bu karara karşı çıkmasını da eleştirdi. 

  HDP'nin Kürt halkının temsilcisi olmadığını söyleyen Kılıç, karar tasarısını öneren ve onaylayan parlementerlere seslendi, "PKK'yı terör örgütü olarak görüyor musunuz?" diye sordu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow