None

Kim Jong Un 2 yıl sonra maske taktı

A A

12.05.2022 - 20:29 Son Güncelleme:

Tüm dünyada iki yıldır etkili olan koronavirüs salgınıyla ilgili bir ilk yaşandı. Kuzey Kore’de ilk kez vaka tespit edildiği açıklanırken, dünyanın iki yılı geride bıraktığı salgında, Kuzey Kore lideri ilk kez maske takarken görüntülendi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, maskeyi ülkedeki ilk koronavirüs vakasının tespit edildiğini açıkladığı toplantıda taktı. Salgını kontrol altına almak için ülke çapında sokağa çıkma yasağı kararı alındı. Kuzey Kore devlet haber ajansı, paylaştığı videoda, Kim'in yanı sıra toplantıda diğer üst düzey yetkililerin de maske taktığını gösterdi.

Resmi Kore merkezi haber ajansı, başkenti Pyongyang'da kaç vakanın tespit edildiği bilgisi paylaşmadı. Kuzey Kore, hem Çin yapımı Sinovac aşısı hem de Astrazeneca aşıları için kendisine yapılan teklifleri reddederek nüfusuna bir koronavirüs aşı programı uygulamadı.

Bu nedenle pek çok ülkede sonuna gelinen salgının bu ülkede etkisi sürdürmesinden korkuluyor. Uzmanlar ülkenin sert salgın önlemleri alarak Çin’dekine benzer bir yol izleyebileceğinin de altını çiziyor.

Ülke, salgının başlangıcından bu yana sınırlarını kapalı tutarak virüsü dışarıda tutmayı amaçlamıştı.