hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  KKTC Cumhurbaşkanı’na saldırı girişimi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İngiltere’nin başkenti Londra’da temaslarda bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bir grup fanatik Rum ve Yunan tarafından sözlü saldırıya uğradı. Tatar’ın konvoyu, "Türklere ve Tatar’a ölüm" sloganlarıyla kesildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiltere'ye giden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, sözlü saldırıya uğradı.

  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İngiltere'nin başkenti Londra'daydı. Kings College Üniversitesi'nde konferansa katılacak Tatar'ın aracı, Rum ve Yunan öğrenciler tarafından hedef alındı. Öğrenci grubu, Tatar'ın aracının önünü kesmek istedi.

  Bir grup Yunan ve Rum genç, pankartlar taşıdı. Öğrenciler "Türkiye Kıbrıs'tan dışarı" sloganı attı. Taşkınlık çıkarmaya çalıştı.

  KKTC Cumhurbaşkanı’na saldırı girişimi

  Tatar’a eşlik eden sivil İngiliz polisler, saldırganları uzaklaştırdı. Yunan ve Rum öğrencilere, bölgede toplanan Türk gençler karşılık verdi. Tatar için alkış sesleri yükseldi.

  Olaya Türkiye'den tepki gecikmedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ersin Tatar'ı telefonla aradı. Geçmiş olsun dileklerini ileten Oktay, saldırı girişimini kınadı. "Türkiye olarak, her zaman ve her konuda sonuna kadar yanınızdayız” dedi.

  AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. İngiliz makamlarını gereğini yapmaya davet etti. "Kıbrıs Türk'ünün kaderi kaderimizdir." ifadesini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow