hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İran'dan korkutan iddia! Koronavirüs kabinedeki diğer isimlere de sıçradı

  Anadolu Ajansı Muhabiri Muhammed Kurşun, İran'da hızla yayılan koronavirüsle ilgili CNN TÜRK canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Virüsün devletin üst düzey görevlilerine bulaştığını belirten Kurşun, "İran'da bugün hükümetin önemli isimlerinden 3 kişide daha koronavirüs vakası tespit edildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume Ebtekar koronavirüsüne yakalandı. Ardından İran Meclisi Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Zünnur koronavirüsüne yakalandı. Bunun yanı sıra eski büyükelçi Hadi Hüsrevşahi koronavirüs nedeniyle Kum kentinde hayatını kaybetti. Biz daha önce hükümetin üst düzey isimlerine de sıçradığını belirtmiştik. İki milletvekili, bir belediye başkanı ve İran Sağlık Bakan Yardımcısı koronavirüse yakalanmıştı." ifadelerini kullandı.

  Şehirlerde karantina uygulaması olmadığını söyleyen Kurşun, "Koronavirüs her geçen gün yayılıyor ve şuan itibariyle ölü sayısı 26 vaka sayısı ise 245 oldu. Yayılan eyalet sayısı ise 23 oldu. Geçen hafta sadece Kum kentinde vardı. Şuan itibariyle ülkenin tamamına yayılmış durumda. Alınan önlemler yetersiz kalıyor çünkü bu şehirler karantina altına alınmıyor. Kum kentindeki türbelere ziyaretler devam ediyor. Halk tatili fırsat bilerek tatil beldelerine gidiyor. Dolayısıyla bu virüsü her tarafa yayıyorlar. İran hükümeti karantina uygulamasını çağ dışı bir uygulama olarak görüyor. Dolayısıyla önlem almıyor. Kum kenti karantina altına alınmıyor çünkü Kum kenti Şiiler için önemli bir kent. Orada dini merkezler var." açıklamasında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kurşun ayrıca, "Önlemler şunlar; şehirlerin giriş çıkışlarında sağlık görevlileri sağlık taraması yapacak ve burada koronavirüse rastlanan vatandaşlar karantina altına alınacak. Ayrıca vatandaşlara 'evlerinizden çıkmayın' uyarısı yapılıyor. Bunun dışında türbe ziyaretlerinin kısıtlanacağı ifade ediliyor. Ayrıca biraz önce yapılan açıklamada 23 eyalette Cuma namazları iptal edildi. Ancak şehirler karantina altına alınmadan virüsün önüne geçilemez. Çünkü insanlar buradan diğer yerlere gidiyor. Dolayısıyla her tarafa yayılmasına ve vaka sayısının artmasına yol açıyorlar. Kabinedeki diğer isimlere de koronavirüsün sıçradığına dair ciddi iddialar var. İran basınında bunlar sık sık gündeme getiriliyor. Cumhrubaşkanı Ruhani ciddiye alınmaması gerektiğini dile getiriyor. Cumartesinden itibaren bunun kontrol altına alınacağını ve her şeyin normale döneceğini ifade ediyor." dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow