hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kosovalı Bakan Fikrim Damka CNN TÜRK’te

  KAYNAKCNN TÜRK

  Kosova-Sırbistan sınırında gerilim yüksek. Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic Kosova sınırına asker yığdıklarını söyleyerek "mücadeleye hazırız" mesajı verdi. Peki Vucic'in mesajları Kosova cephesinde nasıl yankı buldu? CNN TÜRK Spikeri Kaan Temeltaş, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka'yla konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Balkanlar sıcak günlerden geçiyor. Kosova’yla Sırbistan arasında gerilim her geçen gün artıyor.

  Gerilimi arttıran son adım Sırbistan'dan geldi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic Kosova sınırına asker sevkiyatı yaptıklarını açıkladı.

  Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka bu gelişmeyi CNN TÜRK'te değerlendirdi. “Bu bir tehdit midir? Her zaman tehdittir. Fakat bizler bu tehdit karşısında biliyoruz ki, Vucic de biliyor ki karşısında NATO askerleri var. Kfor askerleri var. Dolayısıyla böyle bir girişimi, Kosova'ya böyle bir saldırı yapması neredeyse imkansız.”

  Kosovalı Bakan Fikrim Damka CNN TÜRK’te

  Sırbistan Cumhurbaşkanı'nın yakın tarihte yaptığı açıklama soru işaretlerine neden oldu. Vucic "Sırbistan'ı zor günler bekliyor" diyerek, "mücadeleye hazırız" mesajı verdi. Fakat adres göstermedi. Kısa süre sonraysa oğluyla bu fotoğrafı paylaştı.

  Fotoğrafta Kosova haritasının üstüne Sırbistan bayrağı örtülmesi soru işaretlerine neden oldu. “Vucic yani birkaç kamuoyuna oynuyor hem yerel kendi iç kamuoyuna oynuyor hem de Avrupa, Amerika ve Rusya kamuoyuna mesajlar göndermeye çalışıyor. Bu tür gündemlerle kendisini Sırbistan'ın bir lideri olarak korumaya çalışıyor. Fakat o da biliyor ki. Avrupa da ABD de Rusya da şunu çok iyi biliyor ki, Sırbistan bu tür bir durumda herhangi bir çatışmaya yönelik adımıyla NATO'yla karşılaşacaktır.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kosovalı Bakan Fikrim Damka CNN TÜRK’te

  Ve gündemdeki bir diğer konuysa Kosova'nın Avrupa Konseyi’ne üyeliği. “Siyasi anlamda böyle üst düzey bir kuruluşa üyeliğimiz yoktu bu bir ilk olacaktır ve Avrupa Birliği’nin önemli bir kuruluşu Avrupa Konseyi. Avrupa Konseyi'ne üye olmak bizim önümüzdeki NATO, Avrupa Birliği üyeliği konusunda ciddi bir ön adım.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow