hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kral Charles'tan Atina'ya destek mi? Yunan bayraklı kravat takması tartışma yarattı

  İngiltere Kralı 3. Charles'ın Dubai'deki Dünya İklim Eylemi Zirvesi'nde taktığı kravat, Atina ile Londra arasındaki mermer krizine yeni boyut kazandırdı. Kral Charles'ın Yunan bayraklı kravatla katılması, Atina'da "Elgin Mermerleri için sürpriz destek" olarak değerlendirildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiltere Kralı Charles da mı Londra ile Atina arasındaki mermer krizine dahil oldu? Kral Charles, Dubai'deki iklim zirvesine Yunanistan bayrağının renklerinin bulunduğu bir kravat takıp katıldı.

  Kral Charlestan Atinaya destek mi Yunan bayraklı kravat takması tartışma yarattı

  Kralın İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile sohbet etmesi, Yunan başkentinde "Kraldan başbakana mesaj" şeklinde yorumlandı. Ancak kraliyet çevrelerinin "Charles aynı kravatı geçen hafta da takmıştı" bilgisi, Yunan başkentindeki memnuniyete bir denli de olsa gölge düşürdü.

  Kral Charlestan Atinaya destek mi Yunan bayraklı kravat takması tartışma yarattı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kral Charles'in Yunanistan ile akrabalık bağları bulunuyor. Atina'ya 2021'de yaptığı bir ziyaret sırasında "Dedemin vatanı, babamın doğduğu yer olan Yunanistan ile derin bağlarım var" demişti.

  Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ise Dubai'deki zirve sırasında Sunak ile göz göze bile gelmedi. Bu arada Sunak ile Miçotakis arasında Elgin Mermerleri ile ilgili söz düellosu devam etti. Sunak, Dubai'ye giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı ve "Yasa gereğince, Elgin mermerleri iade edilemez. Ödünç verilebilmeleri için ise Yunanistan'ın bu mermerlerin İngiltere'ye ait olduklarını kabul etmesi gerekir. Yunanistan ise bugüne kadar böyle bir şeye niyetli görünmedi" dedi. Miçotakis ise Bloomberg televizyonuna demecinde, "Bu talihsiz olayın geride kalmasını istiyorum. Ancak tango dansı için 2 kişi gerekli" diyerek İngiltere Başbakanı'nı eleştirdi.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow