hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kraliçe'nin naaşı Edinburgh'a götürülüyor

  KAYNAKBBC Türkçe

  Kraliçe 2. Elizabeth'in cenazesi bu sabah yerel saatle 10.00 civarında (TSİ 12.00) İskoçya'daki Balmoral Şatosu'ndan başkent Edinburgh'a götürülmek üzere yola çıktı. Kraliçe'nin cenaze töreni ise 19 Eylül Pazartesi günü Londra'daki Westminster Kilisesi'nde yapılacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yaklaşık 280 kilometrelik bir güzergah izlenerek Kraliçe'nin sevdiği ve yaşamında sembolik önem taşıyan bazı yerler uğrak noktası olacak.

  Edinburgh'a varıldığında Kraliçe'nin tabutu, kraliyet ailesinin resmi ikametgahlarından biri olan Hollyroodhouse Sarayı'nda Salı gününe kadar katafalka konacak.

  Salı günü ise Kraliçe'nin cenazesi kızı Prenses Anne'in refakatinde uçakla Londra'ya hareket edecek. Cenaze töreni 19 Eylül Pazartesi günü yapılacak.

  Kraliçenin naaşı Edinburgha götürülüyor

  70 yıl tahtta kalan Kraliçe 2. Elizabeth perşembe günü İskoçya'daki Balmoral Şatosu'nda hayatını kaybetmişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kral 3. Charles bugün Londra'daki Buckingham Sarayı'nda önce İngiliz Milletler Topluluğu genel sekreterini, ardından devlet başkanı olarak anıldığı ülkelerin temsilcilerini kabul edecek.

  Kraliçenin naaşı Edinburgha götürülüyor

   

  KRALİÇE'NİN ANISINA KİLİSELERDE ÖZEL AYİNLER DÜZENLENECEK

  İngiltere'nin dört bir yanındaki kiliselerde, ölümünden sonraki ilk Pazar günü Kraliçe 2. Elizabeth için anma ayinleri düzenlenecek.

  Anglikan Kilisesi, yas dönemi boyunca yapılacak ayinler konusunda özel bir rehber hazırladı.

  Perşembe günü Kraliçe'nin ölümünün duyurulmasının ardından, kiliseler çan çalmaya, dua ve özel ayinler için açık tutulmaya çağrıldı.

  Kraliçe resmi olarak İnancın Savunucusu ve Anglikan Kilisesi'nin başkanıydı. 16. yüzyılda Kral 8. Henry'ye kadar uzanan bu unvanlar şimdi de Kral 3. Charles'a geçti. 

  UZUN ARADAN SONRA BİR ARADA

  Yeni Galler Prensi Willam ve Galler Prensesi Catherine, Sussex Dükü Prens Harry ve Sussex Düşesi Meghan ile birlikte, Windsor Sarayı çevresinde halkın taziyelerini kabul etti.

  Prensler ve eşleri, Kraliçe’nin ölümü sonrasında ilk kez kamuoyunun karşısına çıktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kraliçenin naaşı Edinburgha götürülüyor

  Saray’ın etrafında toplanan halk tarafından ilgiyle karşılanan Kraliyet mensupları, Saray’ın etrafına bırakılan taziye mesajlarını okudu.

  Prens Harry ve Meghan, yol boyunca sıraya girmiş insanlarla tokalaştı. Birçok çocuk sırada ellerinde çiçeklerle bekledi.

  Prens Willam ve Prenses Catherine de yine aynı şekilde halkla sohbet etti ve kendilerine verilen çiçekleri aldı.

  İLK EMRİ: MEGHAN'I GETİRME

  Kraliçe Elizabeth’in sağlığının kötüye gittiğinin bildirilmesinin ardından Charles, Prens Harry’ye beraberinde Meghan’ı getirmemesini tembihlemiş. İngiliz gazetesi The Sun’a göre Charles, Kraliyet Ailesi’ne yönelik suçlamalarıyla tartışmalı bir figür olan Meghan’ın hoş karşılanmayacağını çok net şekilde belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kraliçenin naaşı Edinburgha götürülüyor

  Harry’nin Kraliyet unvanlarını terk etmesinin ardından çift, ABD’ye taşınmıştı.

  Telefon görüşmesinde oğlu Harry’ye, “Böylesi üzücü bir zamanda Meghan’ın Balmoral’da olmasının uygun olmayacağını” söyledi. İkili, Kraliçe’nin öldüğü gün tesadüf eseri Londra’da bulunuyordu. Prens Harry, Kraliçe’nin ölümü kamuoyuna açıklandıktan 1.5 saat sonra Balmoral’a varabilmiş, sonrasında buradan ayrılan ilk aile üyesi olmuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow