hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Libya'da sel neden bu kadar yıktı?

  Libya'daki sel felaketi, eşi benzeri görülmemiş bir yıkıma yol açtı. Peki, bu seli diğerlerinden ayıran şey neydi? Neden bu kadar büyük bir hasar oluştu? Detaylar haberimizde...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Libya'da Derne kentine yakın iki barajın yıkılmasıyla oluşan sel, korkunç bir yıkıma sebep oldu. Adeta bir tsunami gibi metrelerce yüksekliğe ulaşan su seviyesi, binaları bile devirdi.

   

  Her şey Daniel Kasırgası'nın Libya sahillerine yaklaşmasıyla başladı. Mevsim ortalamasının 300 katı üstünde yağışa sebep olan kasırga, olağanüstü bir durum yarattı. Aşırı yağışla taşan Derne Vadisi Nehri, üzerindeki iki baraj ve köprüyü yıktı. Toplamda 24 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip iki barajın yıkılmasıyla korkunç miktarda su serbest kaldı. Ağırlığı da 24 milyon ton olan baraj suları, tüm hızıyla yokuş aşağı Derne'ye doğru ilerledi. Sele tanık olan kişiler, suyun yer yer 3 metre yüksekliğe ulaştığını söyledi. 20 cm yüksekliğindeki sel suyu yetişkin birinin ayağını yerden kesmeye, 60 cm yükseklik ise bir arabayı yüzdürmeye yetiyor. Derne'ye ulaşan sel suyunun yüksekliği düşünülünce oluşan yıkımın nedeni ortaya çıkıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uzmanlar barajların yıkılmasına tam olarak neyin neden olduğunu söyleyebilmek için henüz erken olduğunu belirtiyor. Yapılan ilk gözlemlerde yıkılan barajların beton kadar dayanıklı olmayan sıkıştırılmış toprak ve kayalarla inşa edildiğini gösteriyor. Beton barajların taşma noktasına kadar ayakta durabilirken, kaya dolgulu barajların bu yüke dayanamadığı ifade ediliyor. Bir diğer görüş ise yüksekte kalan barajın yıkılmasıyla serbest kalan suyun nehir boyunca kayaları topladığı. Böylece ikinci barajın da bu kuvvetle yıkıldığı öne sürülüyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow