Londra Truss'ın işçilerle ilgili sözlerini konuşuyor

Londra Truss'ın işçilerle ilgili sözlerini konuşuyor

İngiltere, Başbakan Boris Johnson'dan boşalan koltuğun yeni sahibini arıyor. O koltuğun iki adayından biri Dışişleri Bakanı Liz Truss oldu. Truss'ın işçilere yönelik sözleri ortaya çıkmıştı.  Muhalefetten o sözlere tepki yağdı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

İngiltere’de başbakanlık koltuğu için yarışan Liz Truss’a eleştiri yağdı. İngiltere’de Muhafazakar Parti’nin lider adayı olan ve seçilirse başbakanlık görevini de üstlenecek Dışişleri Bakanı Liz Truss, İngiliz işçilerin daha fazla efor göstermesi gerektiğini söyledi. O sözler muhalefette tepkiye neden oldu ve “incitici” olarak nitelendirildi. Ana muhalefetteki İşçi Partisi, Truss’ın İngiliz işçileri tembel olarak damgalamakla suçladı.

Partinin çalışma ve emeklilik sözcülüğü, “Ülkenin dört yanında işçiler, başlarını sokacak bir yer bulmak, masaya yemek koymak ve ailelerine bakmak için saatlerde çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Truss’ın sözleri İngiliz The Guardıan Gazetesi tarafından yayınlanan ses kaydında ortaya çıkmıştı. O kayıtta Truss, İngilizlerin yabancı uyrukluların sahip olduğu beceri ve uygulamadan yoksun olduğunu söylüyor. İngiliz Bakan o sözlerini inkar etmedi ve "Bu ülkede ihtiyacımız olan şey, ülke genelinde daha fazla üretkenlik ve daha fazla ekonomik büyüme" ifadesini kullandı. İngiltere'de seçimi kazanan 5 Eylül’de açıklanacak. Muhafazakar Partinin üyeleri Dışişleri Bakanı Truss ile Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak arasında tercih yapacak.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow