hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mescid-i Aksa'da İsrail şiddeti

  Ramazan ayının başından bu yana Filistinlilere yönelik baskı ve şiddeti artıran İsrail, dün yine zulme devam etti. İsrail polisi, göstericilere çok sert müdahalede bulundu. Çok sayıda Filistinli yaralanırken, onlarca gösterici gözaltına alındı. İsrail Başbakanı Netanyahu'dan da Kudüs'teki gerginliği artıracak yeni bir açıklama geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DOĞU KUDÜS'TE ÇOK SAYIDA FİLİSTİNLİ YARALANDI

  Tüm dünya tepki gösteriyor ancak İsrail durmuyor. Filistinlilere yönelik baskı ve şiddet her geçen gün artıyor. Ramazan ayıyla birlikte Filistinlilere yönelik saldırılara ara vermeden devam eden İsrail, dün yine Doğu Kudüs'te kan akıttı. İsrail polisi, Şam Kapısı'nda Filistinlileri evlerinden zorla çıkarma planını protesto eden gruba sert müdahalede bulundu. Plastik mermilerin kullanıldığı müdahalede 14 protestocu yaralandı, onlarcası gözaltına alındı.

  İSRAİL'DEN GAZZE'YE SALDIRI

  Batı Şeria'nın birçok bölgesinde ise binlerce kişi, düzenlenen Kudüs'e destek yürüyüşüne katıldı. İsrail’in saldırıları protesto edildi. Göstericiler ile İsrail güvenlik güçleri arasında zaman zaman arbede yaşandı. Doğu Kudüs'te çatışmalar yaşanırken, İsrail topçuları da Gazze'de Hamas'ın gözetleme noktalarını vurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  NETENYAHU'DAN KIŞKIRTICI SÖZLER

  Bölgedeki gerilim her geçen gün artarken, İsrail Başbakanı Netenyahu tahriklerine yine devam etti. Netanyahu, kabine toplantısında yaptığı konuşmada, Kudüs'ün binlerce yıl Yahudilerin başkenti olduğunu söyledi. "Bizim kudüsü inşa etme hakkımız var" dedi.

  ABD'DEN İSRAİL'E TEPKİ

  ABD ve Birleşmiş Milletler'den ise İsrail’e tepki geldi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsrailli mevkidaşı Meir Ben-Shabbat'a Filistinli ailelerin evlerinden tahliye edilmesi ve Mescid-i Aksa'daki şiddetli çatışmalardan duydukları endişeyi iletti.

  BMGK KUDÜS İÇİN DEVREDE

  BM Genel Sekreteri Guterres, İsrail'e Filistin'de yıkım ve tahliyeleri durdurması çağrısı yaparken, Doğu Kudüs'te yaşanan zulümle ilgili Birleşmiş Milletler de harekete geçti.

  Güvenlik konseyi, Doğu Kudüs'te artan gerginliği görüşmek üzere bugün toplanacak. Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı da olağanüstü toplantı düzenleyecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow