hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  META'ya 1.3 milyar dolarlık ceza

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İrlanda’nın Veri Koruma Komisyonu Facebook'un sahibi META şirketine 1,3 milyar dolarlık para cezası kesti. Cezanın gerekçesi Avrupa Birliği sınırlarındaki verilerin Amerika’ya aktarılmasında öngörülen düzenlemelere uyulmaması oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İrlanda Veri Koruma Komisyonunda Facebook'a rekor ceza geldi. Komisyon şirketin Avrupa Birliği vatandaşlarının verilerini korumakta yeterli önlemleri almadığına dikkat çekti, META'ya 1,3 milyar dolarlık para cezası uyguladı.

  META'nın, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğünün getirdiği veri koruma şartlarına uymadığına karar verdi. META şirketinden yapılan açıklamada cezanın ‘adaletsiz ve gereksiz’ olduğu ve karara itiraz edileceği duyuruldu.

  Açıklamanın devamında Facebook'un verileri kullanış şeklinin Avrupa’da hizmet veren binlerce şirketten farklı olmadığı ve ceza verilen tek şirket oldukları için hayal kırıklığına uğradıkları ifade edildi.

  2013 yılında Edward Snowden isimli bir eski ulusal güvenlik ajansı çalışanı tarafından Facebook ve Google gibi şirketlerin depoladığı verilere Amerikan yetkililerinin ulaşabildiği ifşa edilmişti. 2021 yılında ise amazon aynı sebepten 886 milyon dolarlık bir cezaya çarptırılmıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow