Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine atıfta bulundu

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine atıfta bulundu

Yunanistan'da seçimlerin nisan ayında yapılması beklenirken, Başbakan Miçotakis bir kez daha kendi ülkesindeki sorunlara yoğunlaşmak yerine odağını Türkiye yaptı. Türkiye ile ABD arasındaki F-16 satışı görüşmelerine gönderme yapan Miçotakis, "Onlar olasılık için uğraşırken, Yunanistan'ın F-16'larını modernizasyon programı ilerliyor" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"BİR GECE ANSIZIN UYANIP GERÇEKLE YÜZLEŞEBİLİRLER"

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunan havacılık sanayi tesislerinde yapılan törendeydi. Törenin amacı ABD'nin modernizasyonunu tamamladığı 5 F-16 uçağını teslim etmesiydi. Başbakan'ın hedefindeyse bir kez daha Türkiye vardı.

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bir gece ansızın gelebiliriz" sözüne atıfta bulundu. "Bir gece ansızın gelebileceklerini söyleyenler, bir gece uyanıp gerçekle yüz yüze gelebileceklerini de bilmelidirler" dedi. "Mantık dışılıkla diyalog yapmayız" diyen Miçotakis, açık tehditlere kararlılıkla cevap verdiklerini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"TÜRKİYE OLASILIK İÇİN UĞRAŞIRKEN, BİZ İLERLİYORUZ"

Yunan Başbakanı, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılırken ve F-16 modernizasyonu olasılığı için uğraşırken, kendilerinin F-16 modernizasyonunda ilerlediğini belirtti. 2024 sonuna kadar Fransa'dan 24 Rafale uçağı teslim alacaklarını vurguladı. Sıranın 20 adet F-35 alımında olduğunu açıkladı. Miçotakis ayrıca Yunan silahlı kuvvetlerinin güçlendirilmesi için önümüzdeki 4 yılda 10-14 milyar euro harcama planladıklarını da kaydetti.

Yunanistan'a ait toplam 83 uçak F-16'dan Viper seviyesine yükseltilecek. 2017'de imzalanan anlaşmanın maliyeti 2 milyar euro. Projeyse 2027-2028'de tamamlanacak. ABD'den gönderilen parçalar, Yunanistan'da ABD'li uzmanların denetiminde F-16'lara takılıyor.