Miçotakis yine Türkiye’yi hedef aldı

Miçotakis yine Türkiye’yi hedef aldı

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Japonya ziyaretinde Türkiye’yi hedef aldı. Miçotakis bu kez, Türkiye’nin Ukrayna Savaşı’ndaki rolünü eleştirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Japonya gezisinde de Türkiye’yi hedef aldı. Türkiye'nin bölgede istikrarı ve güvenliği baltaladığını iddia etti. Yunanistan'a karşı tahrikte bulunduğunu öne sürdü. Miçotakis, “Başbakana aynı zamanda Ege’deki durum ve komşumuz Türkiye’nin bölgesel istikrar ve güvenliği baltalayan talihsiz kışkırtıcı söylemleri ve provokatif eylemleri hakkında bilgi verme fırsatım oldu. Biz her zaman diyalog penceresini açık tutuyoruz ancak egemenliğimize ve haklarımıza yönelik herhangi bir tehdidi kabul edemeyiz.” ifadelerini kullandı.

Yunan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Tokyo’da Japon mevkidaşı Fumiyo Kişida'dayla görüştü. Ukrayna Savaşı’ndaki Türkiye’nin konumuna dikkat çekti. Arabuluculuk çalışmalarını Rusya’yla ilişkileri sürdürme olarak niteledi. "Türkiye’nin NATO içindeki konumu çok sayıda NATO üyesini hüsrana uğrattı" ifadesini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Miçotakis, Rusya’yla Türkiye’nin özel bir ekonomik ilişkisini olduğunu söyledi. Bununla büyük fayda sağlandığını belirtti. NATO üyesi bir ülkenin böyle bir politika izlemeyeceğini vurguladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'sa İsrail'e ziyarette bulundu. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve Başbakan Binyamin Netanyahu'yla bir araya geldi. Onun da hedefinde Türkiye vardı.

Dendias, “Size komşumuz Türkiye nedeniyle karşılaştığımız zorluklar hakkında brifing verdim. Sistematik olarak sınırımızı ve hava sahamızı ihlal ediyorlar. Gerilimi tırmandırıyorlar. İnanır mısınız açıkça tehdit ediyorlar. Atina'yı balistik füzelerle hedef alıyorlar.” sözlerini kullandı.

İran'da Azadi Kulesi önünde dans eden çifte 10'ar yıl hapis

İran'da Azadi Kulesi önünde dans eden çifte 10'ar yıl hapis