hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Miçotakis'in Mavi Vatan paniği!

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Yunanistan’da geçtiğimiz pazar günü yapılan seçimden zaferle ayrılan Başbakan Kiriakos Miçotakis CNN International'a konuştu. Miçotakis Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan gerilimli ilişkilere dair mesaj verdi. Deprem felaketinin ilişkilerde olumlu bir ivme yarattığını belirtti. Miçotakis, Mavi Vatan, Ege sorunu ve gelecekteki ilişkilerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yunanistan'da geçtiğimiz pazar günü seçimden zaferle ayrılan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, CNN International'da Cristiane Amanpour'a, Türkiye ile ilgili ilişkilere dair

  “Her şeyden önce, yıkıcı depremden sonra yardım ekiplerimizi Türkiye’ye ilk gönderenlerin biz olduğumuzu belirtmeme izin verin ve iyi insanlar arasındaki ilişkiyi korumanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bence bu jest, iki ülke arasında olumlu bir ivme kazanmamıza gerçekten çok yardımcı oldu.” sözleriyle yanıt verdi.

  Ancak Türkiye’nin Mavi Vatan doktrininin Yunanistan’ın egemenliğini ihlal ettiğini söyledi.

  “Türk dış politikası son yıllarda revizyonist olmuştur. Mavi Vatan doktrini dedikleri şey, Yunan egemenliğini ve Yunan egemenlik haklarını açıkça tehdit ediyor. Bizim egemenliği ve egemenlik haklarımızı savunma yükümlülüğümüz var. Aynı zamanda, Türkiye’ye her zaman iyi niyet jesti yapan, dostluk jesti olarak elimi uzatan ilk kişi olacağım” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Miçotakis, Ege’de sorunların çözümü uluslararası hukuk kurallarını işaret etti ve “Sanırım asıl sorunumuzu çözmenin bir yolu var, bu da uluslararası hukuka bağlı kaldığımız sürece Ege ve Doğu Akdeniz'deki deniz bölgelerimizi sınırlama. İtalya ile deniz bölgelerimizi sınırlandırabildik. Aynısını Mısır için de yaptık. İyi komşuluk ilişkilerine bağlı kalmamız ve anlaşmazlıklarımızı çözmek için uluslararası hukuku kullanmamız gerektiği konusunda hemfikir olduğumuz sürece aynısını Türkiye ile yapmamamız için hiçbir neden yok.” sözlerini kullandı.

  Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Erdoğan'ın ve kendisinin seçimlerden sonra görevlerine devam etmesi halinde ikili ilişkiler nasıl olur sorusunu da yanıtladı.

  Miçotakis, “Bir sonraki seçimlerden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan devam ederse ve benim de halkıma başbakan olarak hizmet etme onuruna sahip olursam, işlerin daha da iyiye gitmesini umuyorum. Ama aynı zamanda saf değilim ve ülkelerin dış politikalarının bir anda değişmediğini biliyorum.” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow