Miçotakis'ten diyalog mesajı: Çözüm imkansız değil

Miçotakis'ten diyalog mesajı: Çözüm imkansız değil

Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ankara ile Atina'nın yaşadığı sorunların masada çözülebileceğine inandığını söyledi. Miçotakis, savaştan yana olmadığı da belirterek Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında açıklamalarda bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile yaşanan sorunların diyalog yoluyla çözülebileceğine inandığı mesajını verdi.

"Türkiye ile savaşmayacağız" açıklamasını yapan Miçotakis şöyle konuştu:

'Türkiye ile mantıklı yetişkinler gibi oturup temel sorunlarımızdan olan kıta sahanlığı ve adalar sorununu çözmemiz gerek. Bunu İtalya, Mısır ve Arnavutluk ile yaptık'

Miçotakisten diyalog mesajı: Çözüm imkansız değil

Milliyet’te yer alan haber göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili de konuşan Miçotakis, kapıları açık bırakarak şunları söyledi:

“Çok zor zamanlarımız olmuş olsa da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çözümün imkânsız olduğunu düşünmüyorum”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ankara-Atina arasındaki anlaşmazlıkların Erdoğan ile görüşerek çözülebileceğini işaret eden Miçotakis, diğer yandan Yunan adaları ve Libya ile yapılan anlaşmaların tartışmaya açık olmadığını söyledi.

ERDOĞAN'DAN MİÇOTAKİS'E YANIT 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davos'taki Miçotakis'in açıklamalarına dair Erdoğan şu yanıtı verdi:

"Miçotakis böyle şeyler söyleyebilir ama bu söylemleri bölgenin kaderini belirlemeye yeterli değildir. Her şeyden önce gerek Lozan'ın gerek adalarla ilgili yaklaşım tarzının şu anda Yunan yetkililer tarafından uygulanmadığını görüyoruz. Adaların silahlandırılması gibi bir şey yoktur. Gerek Lozan gerek diğer anlaşmalara ters adımlar atmakta. Gereken adımları biz vakti saati geldiğinde uluslararası toplantılarda söylüyoruz. Bunlar da artık başlarının çaresine bakacaklar."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta katıldığı bir törende yerli ve milli sanayi üzerinden Yunanistan'ı işaret etti. Yunan tarafının sorun çıkarmadığı müddetçe Türkiye ile herhangi bir problem yaşamayacağını vurgulayan Erdoğan şöyle konuşmuştu:

'Artık İHA'larımızı SİHA'larımızı yapıyoruz. Kızılelma'mız da var. Seri üretime başladığımız zaman F-16'nın taşıdığı bombayı taşıyacak. Yunan ne diyor? Bu çılgın Türkler ne yapıyor? İzmir'den denemeler yapıldı. Oradan atılacak bir füze bunları ürkütmeye başladı. Ben de diyorum ki, Ey Yunan, uslu durduğun müddetçe seninle işimiz yok'

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber