hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mısır'dan Türkiye hamlesi: Atina-Kahire hattında parsel krizi

  Mısır'ın Doğu Akdeniz'de ilan ettiği hidrokarbon ihalesinin Türkiye'nin kıta sahanlığına göre belirlenmesi Atina'nın tepkisini çekmişti. Yunan basınına göre Mısır bu hamle ile Türkiye ile anlaşmaya açık kapı bıraktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Doğu Akdeniz'de ihaleye çıkılan parsellerden biri Yunanistan'ın istediği gibi değil, Türkiye'ye göre belirlendi. Yunan basınına göre Kahire bu hamlesiyle Ankara'ya göz kırptı.

  Mısır’ın Doğu Akdeniz'de hidrokarbon çalışmaları için 24 parselde ilan ettiği ihalenin detayları Atina'nın tepkisini çekti. Çünkü ihalede yer alan 18 numaralı parsel, Türkiye’nin kıta sahanlığına göre belirlendi. Ancak, Yunanistan sınırlarını yok hükmünde saydı. Atina-Kahire hattında gerilime yol açan bu hamle, Yunan basınında geniş yer buldu. İhale duyurusunu "Kahire'den Ankara'ya açık kapı" başlığıyla haberleştiren Kathimerini gazetesi, "Mısır'ın bu tercihi Kahire'nin gelecekteki görüşmeler için kapıları açık tutmaya yönelik bilinçli bir tercihidir." ifadesine yer verildi.

  Yunan The Indıcator haber sitesi de konuya ilişkin, "Mısır, Doğu Akdeniz'de Türkiye ile anlaşıyor" başlığını attı. Mısır'ın, gelecekte Yunan çıkarlarına zarar verecek şekilde Türkiye ile anlaştığına yer verilen haberde, Mısır'ın bu adımının Atina-Kahire hattında krize yol açabileceği belirtildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow