Mucizelere tanık olan yer: Sevr Dağı

Mucizelere tanık olan yer: Sevr Dağı

Mekke'nin her bir noktası Hz. Peygamber'in izlerini taşıyor. O noktalardan biri de Sevr Dağı. Hz. Muhammed'in hicret öncesi Hz. Ebubekir'le birlikte müşriklerden gizlendiği mağaraya götürüyoruz şimdi sizi...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hicretin başlangıç noktası, mucizelere tanık olan yer Sevr Dağı...

Mekkeli müşrikler tarafından öldürülmek istenen Hz. Muhammed, Hz. Ebubekir ile birlikte Mekke’den çıktı, Sevr Dağı’nın tepesine tırmandı ve 3 gün boyunca orada küçücük bir mağarada gizlenmek zorunda kaldı.

Hava sıcak, sarp kayalarla dolu yol uzun. Buna rağmen hacı adayları büyük bir heyecanla tırmanıyor Sevr’e. Tırmanış 1 saatten uzun sürüyor ve hacı adayları, yaklaşık 750 metre yüksekliğindeki tepede Hz. Muhammed'in kaldığı mağaraya ulaşıyor.

İnanışa göre yaklaşık 2-3 kişinin sığabileceği bir mağarada Hz. Muhammed Hz. Ebubekir ile birlikte tam 3 gün boyunca saklanmak zorunda kaldı. Mekkeli müşrikler onu öldürmek için o noktaya geldiler. Hz. Muhammed o sırada Hz. Ebubekir'e "Korkma, üzülme, Allah bizimle beraberdir" dedi. Mekkeli müşriklerin gönderdiği izci mağarayı buldu ancak o an bir mucize gerçekleşti. Mağaraya kadar giden müşrikler, örümcek ağı ve güvercin yuvasını görünce, içeriye bakmadan geri döndü.

Hacı adayları, namaz kılıp dua ederek Sevr Mağarası’ndan ayrılıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı