hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  NASA Artemis'i Ay’a yollayamadı

  Gözler, Amerika Birleşik Devletleri’ndeydi. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, Ay'a uzay aracı fırlatmayı planlıyordu. Ancak planlandığı gibi olmadı. Yaşanan teknik aksaklık nedeniyle dünyanın kitlendiği o fırlatma işlemi cuma gününe ertelendi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, 10 yıldır üzerinde çalıştığı misyonu gerçekleştiremedi. Fırlatılması planlanan yeni uzay aracı Artemis, Ay’a gönderilemedi.

  NASA, uzay fırlatma sistemi olarak bilinen uzay aracı ile Orıon isimli kapsülü Ay’ın yörüngesine taşımayı planlıyordu. Ancak araçta, sıvı hidrojen yakıtı yüklenmesi sırasında sorunlar yaşandı.

  Uzmanlar NASA mühendislerinin dört motorun hepsinde eşit sıcaklığı sağlayamadığı görüşünde. Uzun zamandır hazırlanılan fırlatma, cuma gününe ertelendi. Büyük ilgiyle takip edilen fırlatma anından saatler önce yüzbinlerce kişi Florida’ya akın etti. Bu kişiler arasında, Amerikan Başkan Yardımcısı Kamala Harrıs de vardı.

  Uzay fırlatma sistemi, NASA’nın şimdiye kadarki en güçlü aracı. Öncelikli hedef, 50 yıl aradan sonra insanı yeniden ay yüzeyine götürmek. Orıon isimli kapsül, ay ve çevresinde 42 günlük bir misyonu tamamlamak üzere yollanacak. 10 Ekim’de, San Dıego açıklarında Büyük Okyanus’a inerek ilk görevini tamamlayacak.   
   
  ,

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow