Neo-Nazi taraftar için tribün gösterisi yaptılar

Neo-Nazi taraftar için tribün gösterisi yaptılar

Almanya'da bir futbol maçında ölen bir Neo-Nazi taraftarın anılması büyük tepki yarattı. Tepkiler üzerine kulübün icra kurulu başkanı istifa etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Almanya Dördüncü Liginde Chemnitzer F.C- Altglienicke arasındaki maçın öncesinde beklenmedik bir şov vardı.

Evsahibi takımın taraftarları, geçen hafta kanserden ölen ve Neonazi kimliği ile bilinen Thomas Haller isimli taraftari andı.

Saygı duruşu yapıldı, meşaleler yakıldı. Neonazi taraftarın fotoğrafı stadyumdaki ekranda gösterildi.

Chemnitzer FC'nin forveti Daniel Frahn da attığı gol sonrasında açtığı "Holiganlara destek verin" yazılı t-shirtle haller'ı andı.

Neonazi taraftar için yapılan bu tribün şovu almanya'nın gündemine oturdu. Polisin de bu anmadan haberdar olduğu ortaya çıkınca skandal büyüdü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tepkiler üzerine kulübün icra kurulu başkanı "Sorumluluk bende" diyerek istifa etti. Tişört açan futbolcuya para cezası verildi, futbolcu da özür diledi.

Olay nedeniyle Almanya'da yeniden aşırı sağ ve Neo-Naziler tartışılmaya başlandı. Neonazi taraftarı anan Chemnitzer FC Chemnitz kentinin takımı ve göçmen ve yabancı düşmanı PEGİDA Hareketinin başladığı Dresden Leipzig bölgesinde yer alıyor.

Bölge aynı zamanda aşırı sağcı ve ırkçı görüşe sahip Neonazi terör hücresi NSU'nun da doğdugu ve Almanya'da en az yabancının yaşadığı yer.