hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Netanyahu hakim karşısında

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İki yıl içinde dördüncü kez erken genel seçime gidilen İsrail’de, gözler, Cumhurbaşkanı Rivlin’in hükümeti kurmakla görevlendireceği kişiyi açıklayacağı çarşamba gününde. Bu kritik tarih öncesinde ise, son seçimi önde tamamlayan mevcut Başbakan Binyamin Netanyahu hakkındaki yolsuzluk suçlamaları kapsamında yeniden hakim karşısına çıktı. Mahkeme binası önünde eylemler vardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hakkındaki üç ayrı yolsuzluk dosyası nedeniyle yargılanan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ülkesindeki erken seçim sonrası yeniden hakim karşısına çıktı İsrail'de görevdeyken yargılanan ilk başbakan olarak tarihe geçen Netanyahu'nun davasının üçüncü duruşmasının ilk oturumu, işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Kudüs bölge mahkemesinde görüldü.

  Başsavcı Liat Ben Ari, duruşmada Netanyahu'nun "kişisel çıkarlarını güçlendirmek için merkezi medya organlarıyla koordineli şekilde yasa dışı menfaatler sağlamak adına görevini kötüye kullandığını" belirtti. Ülkenin en çok okunan internet sitesi Walla'nın eski yöneticisi Ilan Yeşua da davada tanık olarak dinlendi.

  2012'den bu yana Netanyahu hakkındaki haberlerin 'elden geçtiğini', hangi fotoğrafların kullanılacağının özel olarak seçildiğini, haberlerin Netanyahu ve ailesi lehine değiştirildiğini,,, bunun karşılığında haber sitesinin sahibi olan şirkete yüz milyonlarca dolarlık kâr getirecek bazı yasal düzenlemelerin hayata geçirildiğini söyledi. Netanyahu ise kendisine yöneltilen bu suçlamaları reddetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Duruşma öncesi İsrail polisi, mahkemenin çevresindeki birçok yolu trafiğe kapatırken, bir grup Netanyahu destekçisi de mahkeme yakınında gösteri düzenledi. Ülkede aylardır eylem yapan Netanyahu karşıtları da sokaklardaydı.

  İsrail'de en uzun süre başbakanlık görevini yürüten Netanyahu'nun yargılanma sürecinin uzun süreceği belirtiliyor.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow