hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Netanyahu zorda: Görevden alınabilir

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İsrail'de Başbakan Netanyahu'nun yasalaştırmak istediği "yargı reformu", kendisine ait yolsuzluk davasıyla çakıştı. Netanyahu hakkındaki yolsuzluk davası kapsamında mahkeme ile "çıkar çatışması" anlaşması imzalamıştı. Tam da bu noktada Netanyahu'nun yargı reformuyla anlaşmayı ihlal ettiği belirtiliyor. Bu nedenle görevden alınması gerekçesiyle sunulan dilekçe de mahkeme tarafından incelemeye alındı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail'de aylardır tepkilere neden olan ve hükümetin yasalaştırmak istediği yargı reformu ile hakkındaki yolsuzluk davası, Başbakan Netanyahu'yu köşeye sıkıştırdı. Netanyahu'nun anlaşmayı ihlal ettiği ve görevden alınmasını talep eden bir dilekçe, mahkeme tarafından incelemeye alındı.

  Peki, Netanyahu neyi ihlal etti? Başbakan Netanyahu’nun 2020'de yüksek mahkeme başkanı ile imzaladığı çıkar çatışması anlaşması, hakkında devam eden yolsuzluk davalarına etki edebileceği gerekçesiyle yasama meselelerine karışmama taahhüdünü içeriyor. Tam da bu noktada hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesine karşı çıkan, aralarında eski Genelkurmay Başkanı Dan Halutz'un da bulunduğu "Demokratik Siper" adlı bir grup aktivist tarafından sunulan dilekçede, Netanyahu’nun yüksek mahkeme ile yaptığı "çıkar çatışması anlaşmasını" ihlal ettiği savunuluyor. Mahkemeye sunulan dilekçede ayrıca Başbakan Netanyahu'nun bu ihlali nedeniyle görevden alınması da talep ediliyor.

  Mahkeme talebin bir yargı heyeti tarafından yakın zamanda incelenmesine karar verdi. Söz konusu heyetin ne zaman toplanacağı ise açıklanmadı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin'in 5 Ocak'ta duyurduğu "yargı reformu", yüksek mahkemenin yetkilerini sınırlandırma ve iktidarın yargı atamalarında söz sahibi olması gibi değişiklikler içeriyor.

  Sıradaki Haber adv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow