Netanyahu'dan geri adım! Protestolara neden olan yargı reformu ertelendi

Netanyahu'dan geri adım! Protestolara neden olan yargı reformu ertelendi

{ title }

SONRAKİ VİDEO

İsrail'de binlerce kişiyi sokağa döken ve grevlere neden olan yargı düzenlemesi ertelendi. Başbakan Netanyahu, düzenlemeyi erteleme gerekçesi olarak "Daha geniş bir mutabakat" hedeflemesini gösterdi. Ülkenin en büyük sendikası grevi durdururken, ABD ve İngiltere karardan memnun olduklarını açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Ulusal sorumluluk gereği, yargı reformunun ikinci ve üçüncü oturumlarını meclisin bu döneminde yapmayı erteleyerek, daha geniş bir konsensüse varmak amacıyla meclisin gelecek döneminde yapma kararı aldım."

İsrail Başbakanı Netanyahu, ülkeyi karıştıran yargı reformundan geri adım attı. Binlerce kişiyi sokağa döken düzenleme ertelendi. Netanyahu, erteleme gerekçesini de açıkladı.

NETANYAHU: DAHA GENİŞ BİR KONSENSÜS AMAÇLIYORUZ

"Seçtiğimiz yoldan vazgeçmeyeceğiz ama geniş bir fikir birliğine varmaya çalışacağız"

İsrail'de Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının yetkilerini kısıtlayan ve ve bazı yetkileri Meclis'e devretmeyi öngören düzenleme tepkilere neden oldu. Netanyahu, düzenlemenin durdurulması çağrısında bulunan Savunma Bakanı Gallant'ı görevden alması üzerine ise yüz binlerce İsrailli sokaklara döküldü.

Başbakan Netanyahu, hükümetin yargı düzenlemesini durdurması halinde istifa edeceği belirtilen aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir ile anlaştı. Ulusa sesleniş konuşması yapan İsrail Başbakanı, tasarı konusunda geri adım attı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sokağa çıkanları "Şiddet yanlısı bir azınlık" olarak niteleyen Netanyahu, tasarıyı meclis tatilinden sonrası yani yaz aylarına kadar erteleme kararı aldığını açıkladı.

"Her halükarda, devletin erkleri arasında bozulan dengeyi yeniden tesis edecek, bireyin haklarını koruyacak hatta güçlendirecek bir reform getireceğiz."

KARARLA EN BÜYÜK İŞÇİ SENDİKASI GREVİNİ SONLANDIRDI

Erteleme kararı sonrası ülkenin en büyük işçi sendikası Hastadrut, planladığı grevi iptal etti. Havalimanı çalışanları sendikası da grevini sonlandırdı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber