"Nükleer kış" gelir mi?

"Nükleer kış" gelir mi?

Ukrayna-Rusya savaşında nükleer santrallere yönelik saldırılar ve nükleer silah kullanımına yönelik söylemler, dünyada tedirginliği artırıyor. Yeni bir araştırmaya göre, olası bir nükleer savaşta 5 milyar insan açlıktan ölebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna-Rusya savaşıyla birlikte nükleer silahların kullanımı ve nükleer tesislere yönelik saldırıları çokça gündeme geldiği dönemde, dünya bir kez daha soğuk savaş yıllarındaki nükleer tehdidi yaşıyor.

ABD’nin New Jersey eyaletindeki Rutgers Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ABD ile Rusya arasında çıkabilecek bir nükleer savaşın olası etkilerini ortaya koydu.

Araştırmacılara göre, ABD ile Rusya arasında çıkabilecek bir nükleer savaşta mevcut spekülasyonların çoğu, bombalamanın dehşetine odaklanıyor. Ancak gerçek ıstırap çatışmadan sonraki yıllarda, arz kesintisinde yaşanacak.

Nükleer savaş çıkması halinde yanan şehirlerden gelen kül ve kurum atmosfere girip güneş ışığını engellediği için nükleer kış yaşanabilir ve 5 milyardan fazla insan açlıktan ölebilir.

Nature Food dergisinde yayınlanan araştırmaya göre; yerel altyapının tahribatı, nükleer bir kışın gıda ürünleri üzerindeki etkisiyle daha da artacak. Kül, atmosfere girdiğinde oluşacak soğutma etkisi bir yıl içinde zirve yapacak, ancak sıcaklıklardaki düşüş on yıldan fazla sürecek ve yağışlar azalacak.

ABD, Çin, Almanya ve birleşik krallık gibi büyük gıda üreticilerinin üzerindeki duman ve kül bulutları, dünyanın gıda arzında yüzde 90’lık bir düşüşe sebep olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı