Nükleer savaş mı, barışa giden yol mu?

Nükleer savaş mı, barışa giden yol mu?

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Rusya – Ukrayna savaşı dünyanın yine gündeminde. Uzadıkça taraflardan gelen tehdit açıklamaları artıyor. Hem NATO hem de Rusya’dan gelen açıklamalar nükleer felaket ihtimalini de ortaya koyuyor. Ukrayna masaya dönmeyince ortaya şu soru çıkıyor. Ya Rusya savaştan galip çıkacak ya da nükleer savaş olacak? Savaştaki tıkanıklığı ve Türkiye’nin barış çabalarını Emekli Kurmay Albay Ünal Atabay ve Güvenlik Uzmanı İmbat Muğlu aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya- Ukrayna savaşı uzadıkça uzadı. Savaşın başında Moskova’nın birkaç ayda galip geleceği sanılan savaşta, Ukrayna’nın bu denli direneceği birçok uzman tarafından tahmin edilmiyordu. Şimdi ise savaşta yeni bir döneme girildi. Ukrayna savaşta kaybettiği birçok bölgeyi geri aldı. Peki bu nasıl bir tabloyu ortaya çıkardı.

Savaş sadece karşılıklı savaşan iki ülke Ukrayna ve Rusya’yı değil, tüm ülkeleri etkiliyor. Ukrayna’daki savaş Rusya için bataklığa mı dönüştü. Moskova toprak kayıplarıyla birlikte, kartlarını bir bir oynamaya başladı. Rusya lideri Vladimir Putin’den gelen Ukrayna'nın çözüm süreci basit olmayacak ve zaman gerektirecek. Öyle ya da böyle, bu sürecin tüm katılımcıları sahadaki gerçekleri kabul etmek zorunda kalacak" açıklaması dikkat çekici.

PUTİN'İN DEDİĞİ SAHADAKİ GERÇEKLER NE?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı'nın Ukrayna'yı "intihar" yoluna ittiğini savunarak, Ukrayna’daki çatışmayı "körüklediğini" de öne sürdü. Putin, “nükleer savaş tehdidi büyüyor” dedi. Putin, Rusya’ya nükleer silahlarla saldırmaya cesaret eden ülkelerden geriye hiçbir şey kalmayacağını ve yeryüzünden silineceğini söyledi. Nükleer kartı gerilimi daha da artırdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Nükleer felaket mi sorusu gündemdeyken NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Ukrayna’daki savaşın kontrolden çıkıp NATO ile Rusya arasında büyük bir savaşa dönüşmesinden korkuyorum" dedi. Nükleer felaket vurgusu korku vericiydi.

Savaşın tüm Avrupa’ya ve tüm dünyaya yayılması ihtimali var. Ne yapılmalı? Peki ya umut var mı? Türkiye tahıl koridoru anlaşmasında olduğu gibi yine devrede. Ankara, iki tarafın liderlerinin aynı masada buluşması için çaba harcıyor. Peki Rus lider Putin ve Ukrayna lideri Zelenski aynı masaya oturur mu? Bu görüntü dünyayı büyük bir krizden kurtarır mı?

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber