Özülker: Kendini kral gibi gördü, cinayet yapıldı

Özülker: Kendini kral gibi gördü, cinayet yapıldı

CNN TÜRK'e konuşan emekli büyükelçi Uluç Özülker, ABD'nin Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili raporunu yorumladı. Eski ABD Başkanı Trump'ın politikaları nedeniyle Suudi Arabistan Prensi Selman'ın kendisini kral gibi gördüğünü ve Kaşıkçı cinayetini yaptırdığını belirtti. Özülker, Biden yönetimiyle birlikte Suudi Arabistan politikasının değiştiğinin de altını çizdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2 Ekim 2018'de Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı, evlilik işlemleri için Levent'teki Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'na gitti. Ancak Kaşıkçı, burada Suudi Arabistan'dan gelen bir ekip tarafından öldürüldü. Amerika Birleşik Devletleri, yıllar sonra Kaşıkçı cinayeti raporunu açıkladı. Öldürme talimatını Suudi Arabistan Prensi Selman'ın verdiği ifade edildi. CNN TÜRK'e katılan emekli büyükelçi Uluç Özülker, bu raporu değerlendirdi.

Özülker, "Trump, Selman'ı bu şekilde bir kral gibi kullanmaya başladı. Bunu yaptığı zaman Selman da kendiğini gerçekten kral gibi görmeye başladı. Sonuç itibariyle de her istediğini yanlışlarla dolu olarak da aynı zamanda ki Kaşıkçı cinayeti de bunlardan biridir. O da Amerikan vatandaşı, aynı zamanda bunlar da yapıldı. Amerika Birleşik Devletleri'nin şu sırada Suudi Arabistan'la ilgili politikasında çok ciddi bir değişim başladı. Bu arada orada veliaht prensin bir kral gibi hareket etmesinin de onlar için çok huzur verici bir durum olmadığını da kabullenmeye başladılar" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Özülker, Biden yönetiminde yaşanacak ABD-Suudi Arabistan ilişkilerini de yorumladı. Biden'ın eski Başkan Trump'ın politikalarının tersini yaptığını belirtti. "Körfez bölgesinde kendi başına buyruk ve kendine göre orada kendine göre tek başına bir güç oluşturup da her şeyi yönetebilecek bir Suudi Arabistan'ı artık kale almıyor. Onun yerine buna karşılık ilginç bir şekilde Birleşik Arap Emirlikleri geçmeye başladı" ifadelerini kullandı.