Pentagon'dan "Rusya’nın çekilmesi" açıklaması

Pentagon'dan "Rusya’nın çekilmesi" açıklaması

Rusya, barış görüşmeleri kapsamında Kiev ve çevresinden çekildi. Ancak Amerika Birleşik Devletleri bu sürecin başından beri Rus güçlerinin başka bölgelere konuşlandırılıp yeni saldırılara hazırlandığını savunuyor. Pentagon Sözcüsü John Kirby bu iddiaları yineleyerek Donbas'ı işaret etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerikan Savunma Bakanlığı, Kiev’den çekilen Rus güçlerinin başka bir planı olduğunu düşündüklerini bir kez daha “Rusya’nın askerlerini yeniden konumlandırmasını, yeniden yerleştirmesini ve ardından bu birlikleri geri itmelerini bekliyoruz. Bunun tam bir çekilme olduğuna inanmıyoruz. Bu insanlar gitmiyorlar, sanırım asıl mesele bu. Evet Kiev’den çekiliyorlar ama eve dönmüyorlar. Buna dair bir işaret görmüyoruz.” sözleriyle açıkladı.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında konuştu. Kirby, “Rus ordusunun çabalarının Donbas bölgesi ve Doğu’ya odaklanmak niyetinde olduğuna inanıyoruz. Güçlerini Kiev, Çernihiv ve Sumi gibi yerlerden çıkardıklarında, bu birimleri yeniden ikmal edebilmeleri, insan gücüyle takviye edilmeleri ve ülkenin başka yerlerine uygulanabilmeleri için yeniden düzenleme rejimine sokacaklarına inanıyoruz.” sözleriyle Rusya’nın hedefi olarak Donbas’ı işaret etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kirby, “Bu vahşetlerin Rusların elinde gerçekleştiğini kesinlikle yalanlamıyoruz." sözleriyle ise Buça'da yaşananlardan Rusya’yı sorumlu tuttu.