Peru'daki gösterilerde can kaybı

Peru'daki gösterilerde can kaybı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Peru'da Devlet Başkanı Pedro Castillo'nun devrilmesiyle başlayan protestolar sürüyor. Güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu iki kişi yaşamını yitirdi. Mevcut devlet başkanı ise, ülkenin 2024'te erken seçime gideceğini açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Siyasi kaosa sürüklenen Peru’da eylemlerin şiddet dozu arttı. Güvenlik güçleri ve eylemciler arasındaki arbedede can kayıpları yaşandı. Ülkede, solcu Devlet Başkanı Pedro Castillo'nun meclisi feshetme teşebbüsü ve bunun üzerine azledilmesiyle başlayan protestolar hala sürüyor.

Başkent Lima olmak üzere birçok şehrin sokaklarında güvenlik güçleri ve göstericiler karşı karşıya geldi. Güneydeki Andahuaylas kentinde çıkan arbedede göstericiler arasında can kaybı yaşandı. Öfkeli kalabalık, kentin havalimanına girmeye çalıştı. Protestocular Castillo'nun serbest bırakılması ve erken seçime gidilmesi için çağrı yaptı. Güvenlik güçleri kalabalığa biber gazı ve plastik mermilerle müdahale etti.

Peru Meclisi’nde de gergin anlar yaşandı. Sağcıların çoğunlukta olduğu mecliste Castillo destekçisi vekiller, mevcut Devlet Başkanı Dina Boluarte'ye istifa çağrısı yaptı. Genel Kurul'da yumruklu kavga çıkmasının ardından meclis, oturumu tamamlayamadan dağıldı.

Protestoların ilk günlerinde erken seçim ihtimalini reddeden Boluarte'den ise geri adım geldi. Castillo'dan sonra göreve gelen lider, 2026 için planlanan seçimleri 2024'e çekmeyi planladığını açıkladı. "İsyan" suçlamasıyla gözaltına tutulan Castillo ise hala hakim karşısına çıkmayı bekliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber