hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Polonya'da yargı krizi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Polonya'da hükümet ile yargı arasında kriz yaşanıyor. Hükümet, yargıçların emeklilik yaşını öne çeken bir karar aldı. Anayasa Mahkemesi, başkanın kararına uymadı. Halk da mahkeme başkanına destek için 2 gündür sokakta.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yargıçların emeklilik yaşı öne çekildi

  Polonya hükümetinin hakimler hakkında aldığı karar ülkede kriz yarattı. İktidardaki  muhafazakâr Hukuk ve Adalet Partisi, onlarca yargıcı erken emekli edilmesini öngören bir karar aldı. Karara Anayasa Mahkemesi başkanı karşı çıktı.

  Anayasa Mahkemesi başkanı karara uymadı

  Polonya Yüksek Mahkemesi'nin 65 yaşındaki başkanı Malgorzata Gersdorf, reformu 'yargıda tasfiye girişimi' olarak niteledi ve koltuğunu devretmeyi reddetti. Yasal düzenleme kapsamında Gersdorf'un salı günü görevini bırakması gerekiyordu. Bu sabah yüzlerce protestocunun desteğiyle yüksek mahkeme binasına gitti. Göstericiler Anayasa Mahkemesi başkanına destek olmak için binanın önünde toplandı, slogan attı.

  "Hukukun üstünlüğü" pankartları açıldı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Polonya Başbakanı, Avrupa Parlamentosu'nda bir oturuma katıldı. Konuşması sırasında parlamenterlerin protestosuyla karşılaştı. AB ülkelerinin temsilcileri "hukukun üstünlüğü" yazılı pankartlarla Polonya Başbakanı'nın konuşmasını dinledi. 

  Yargıda 70 olan emeklilik yaşını 65'e çeken düzenleme ile Yüksek Mahkeme'deki yargıçların yüzde 40'ının erken emekli edileceği öngörülüyor. Hükümet, yargıda reformun hem yolsuzlukla mücadele hem de komünizmin yıkıldığı 1989'dan bu yana hala görevde olan yargıçların yerine başka isimlerin getirilmesi için gerekli olduğunu söylüyor. Polonya Anayasası'na göre 2020'ye kadar görevde kalması gerektiğini söyleyen Gersdorf, hükümeti yüksek mahkeme yargıçlarını "reform adı altında tasfiye etmekle" suçluyor. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow