Son Dakika

Prensin unvanları elinden alındı

A A

14.01.2022 - 11:43 Son Güncelleme:

Kraliçe 2. Elizabeth'in en küçük oğlu Prens Andrew'ün başı cinsel saldırı iddialarıyla dertte. Prens hakkında Amerika Birleşik Devletleri'nde cinsel saldırı suçuyla dava açılması, Kraliçe'yi harekete geçirdi. Prens'in askeri unvanları elinden alındı.

Cinsel saldırı yaptığı iddia edilmiş ABD'li pedofili milyarder Jeffrey Epstein'la fotoğrafları çıkmıştı. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in ikinci oğlu York Dükü Prens Andrew, askeri ünvanlarını kaybetti.

Açıklama Buckingham Sarayı'ndan yapıldı. Kraliçe'nin onayıyla York Dükü'nün artık askeri unvanlarını kullanamayacağı söylendi. Prens Kraliyet himaye görevleri yapamayacak. Yargılandığı davada sivil bir vatandaş olarak kendini savunacak.

Olayların fitilini ateşleyense milyarder Jeffrey Epstein'ın Amerika'da pedofili ve fuhuş ağı oluşturmakla suçlanmasıydı. Epstein'in mağdurlarından Virginia Giuffre, Prens Andrew'e yönelik iddialarda bulunmuştu. Prensin kendine New York ve Londra'da cinsel saldırıda bulunduğunu söylemiş, New York'ta dava açmıştı.

Giuffre, o saldırının 17 yaşındayken yaşandığı ifade etmiş, Prens Andrew'ün kendisinin reşit olmadığını bildiği halde rızası olmadan ilişkiye girdiğini belirtmişti.

Prensin avukatlarıysa Giuffre'nin Epstein'le 2009 yılında anlaşma imzaladığını hatırlatmıştı. Bu anlaşmaya göre 500 bin dolarlık anlaşma yapılmış, Epstein ve onunla bağlantılı kişilere dava açılmaması konusunda anlaşılmıştı.

New York'taki bir mahkemeyse bu anlaşmanın Prens Andrew'e yargı muafiyeti sağlamadığını hükmetmişti. Bu da cinsel saldırı davasının açılmasını sağlamıştı.